Черно море заслужено на финал за купата

Брайс Шелдън бе най-резултатен за Варна
25-03-2008 21:51

В много оспорван и драматичен мач Черно море Еврохолд се наложи над Левски и се класира за финала за Купата на България. В редовното време двата отбора не успяха да излъчат победител (66-66) и двубоят трябваше да бъде решен с продължение, в което варненци се оказаха по-хитри и спечелиха крайната победа със 76-72. След това поражение Левски ще трябва да се задоволи с третото място, ако успее да си го извоюва утре от 15:30 срещу загубилия в другия полуфинален сблъсък между отборите на Лукойл Академик и ЦСКА, а мачът за купата е в четвъртък, от 18:00.

Срещата започна с пълно превъзходство на „моряците”. За 2 минути игра те поведоха с 8-0 и заявиха категорично, че не случйно са стигнали до тук и имат сериозни намерения да играят на финала. Първата четвърт протече изцяло под тяхно ръководство, като Левски се опитваше да скъси преднината, но многото грешки и пропуски не им позволиха да го направят и частта завърши при резултат 24-12 за Черно море. До средата на втората част мачът продължи да се развива по същия начин, като момчетата на Спас Натов поддържаха преднината си от десетина точки. След това обаче, Левски постепенно започна да се връща в мача и преди почивката преднината на варненци вече бе само 2 точки (37-35).

В началото на второто полувреме „сините” продължиха натиска си и постепенно започнаха да илизат убедително напред в резултата, като 3:33 минути преди края на третата четвърт водеха с 40-50, което беше най-голямата разлика в тяхна полза до момента, а както се оказа в последствие и за целия мач, след като постепенно инициативата отново премина в отбора на Черно море. Последните 10 минути започнаха при резултат 48-54, но грешките на Левски продължиха, както и пропуските им от наказателната линия, които в последствие се оказаха решаващи за изхода на двубоя. С отборна игра и много концентрация варненци изравниха резултата и през последните 3 минути на двубоя играта вървеше кош за кош. 1:16 минути преди края Черно море водеше с 64-63. Последваха няколко атаки на Левски, в които те не успяха да отбележат, за да се стигне до 18 секунди преди сирената, когато след асистенция на Левен Белберов, Агустинас Витас отбеляза за 66-63 и последва прекъсване за Любомир Минчев. След него играчите на Левски пропуснаха  четири наказателни удара в последните секунди на редовното време, за да дойде последната атака, когато Асен Великов овладя топката под коша на съперника и чрез невероятна тройка изравни резултата със сирената. Така се стигна до петминутно продължение, в което психиката на варненци се оказа по-здрава.

Левски стреля трагично от тройката като без Златин Георгиев (3/4 за три точки) всички останали бяха едва 3 от 19. Въпреки, че имаха значително преимущество в борбата под коша (48 на 38), играчите на Любо Минчев допуснаха 24 грешки и изпуснаха цели 16 наказателни удара (20/36 – 55.5 %). При толкова много брак в играта много трудно може да се спечели баскетболен мач.
Баскетболистите на Черно море не блестяха с нещо особено, но играха далеч по-разумно от съперниците си. За целия мач те направиха само 9 грешки, което беше техния коз, извел ги до победен край. Варненци отнеха 15 топки, а позволиха на съперника да направи същото едва 5 пъти.

Най-резултатен за победителите бе американският гард Брайс Шелдън, вкарал 22 точки и отнел 4 топки от съперниците си. Литовецът Аугустинас Витас завърши с впечатляващ дабъл дабъл – 14 точки и 17 борби. Левен Белберов нямаше ден в стрелбата и вкара едва 6 пъти от общо 18 шута (0/3 от тройката), но за сметка на това отбеляза важни кошове в решителни моменти.

За Левски нямаше един баскетболист, който да се представи на познатото си ниво. От техния тим може само да се отбележи дабъл дабъл-а на Стефан Георгиев – 14 точки и 12 борби, както и 13-те точки на брат му Златин Георгиев, влязъл като резерва. Роб Престън вкара 9 точки и грабна 7 топки, но също ще се запомни и с двете пропуснати забивки абсолютно сам под коша.