Лукойл бие пред погледа на новия треньор

Веселинов срещу Мортън (сн. Любомир Георгиев)
18-12-2009 20:10

Шампионът на България Лукойл Академик се върна към победния път след две поредни загуби. Днес в Правец бе победен новакът в групата Черноморец Бургас с 88-82. Домакините бяха напред през целия мач, но в края му имаха един тежък момент, от който обаче успяха да се измъкнат и да стигнат до успех. Днес бе обявено, че новият старши треньор на тима ще е сърбинът Йовица Арсич, който изгледа двубоя. Отборът пък бе воден от Мирослав Ралчев, който записа победа в първия си мач като старши треньор в НБЛ.

Лукойл поведе с 6-2 в началото, но 7 поредни точки на гостите ги изведоха за първи път в мача. Домакините отново поведоха, но след това резултата стана 12-13, което бе и последната преднина за Черноморец днес. До края на тази част Лукойл Академик успя да дръпне напред и в края й водеше с 21-15.

Домакините продължиха да поддържат такъв аванс и през първите минути на втората част. В един момент те почнаха да се откъсват и разликата стана двуцифрена. Гостите нямаха отговор в тези минути за нападението на Лукойл Академик и до края на първото полувреме разликата нарастна още. В края му тя стигна 18, 50-32 и така домакините се оттеглиха на почивка с добър аванс.

В първите минути след началото на второто полувреме разликата се задържа в тези граници, но гостите играеха добре и малко по-късно дори успяха да намалят. 02.30 преди края на третата част преднината на Лукойл Академик бе сведена до 12 точки. До края на частта обаче гостите не успяха да намалят с още пасива си и тя завърши 69-55.

В началото на последната четвърт домакините започнаха силно и за първи път качиха разликата над 20 точки, 79-58. Само три минути по-късно обаче играчите на Черноморец успяха да намалят след серия от 12-0. Ристе Стефанов прекъсна тяхната серия, но нови 7 поредни точки скъсиха драстично разликата до едва 4. Бранко Миркович бе фаулиран и бе точен на два пъти от наказателната линия, а след това и кош на Стефанов увеличиха преднината и на практика отказаха гостите от шанс за победа. Въпреки че те намалиха до 5, но за повече нямаха време и така шампионите отново успяха да спечелят победа.

Страхотен мач за победителите направи македонецът Ристе Стефанов. Той завърши с 32 точки, като добави и 3 асистенции и 3 борби. Ърнест Браун приключи с 15 точки и 7 борби, а Бранко Миркович с 13.

Добрата си форма в отбора на гостите показа и Мартин Дурчев. Един от топ реализаторите в нашето първенство отноко показа добра игра и успя да вкара 28 точки. Атанас Пенев завърши с 18, а Пламен Алексиев с 13 точки и 10 асистенции.  Центърът на гостите Брус Браун бе опазен в днешния двубой и завърши с едва 4 точки и 5 борби.

Сега в първенството предстои пауза, а в първите си мачове за новата 2010 година Лукойл Академик ще гостува на Ямбол, а бургазлии ще приемат Черно море в морското дерби на НБЛ.