Балкан спечели зрелищно дерби с Левски в Балканската лига

(сн. balkan-basket.com)
03-11-2021 18:43 | Мария Маринова

Балкан спечели първото дерби за сезона с Левски. На свой терен тимът на Небойша Видич се наложи над своя съперник с 82:71 в среща от Балканската лига. Двубоят бе много оспорван и изпълнен с куп обрати, като победителят бе определен едва в последните минути.

Това бе първи мач за отбора на Константин Папазов в турнира, докато домакините вече са с баланс 1-1.

Срещата се проведе с публика, като на трибуните бе и женският национален отбор, който от вчера е на лагер Ботевград.

Двубоят започна доста равностойно, като „зелените“ имаха аванс от няколко точки в началото. Гостите обаче отвърнаха със серия от 7:0 в средата на частта и поведоха със 13:12. Последваха няколко размени на водачеството, а след първата четвърт Балкан бе напред с 18:17 след кош със сирената на Алихан Демир.

Вторият период стартира по идентичен начин - с предимство за домакините и силни минути за опонента им след това. Воден от Чавдар Костов, този път Левски вкара 10 поредни точки, преди серията да бъде прекъсната от тройка на Крис Минков. Столичният тим все пак задържа преднината си и на почивката се оттегли при 39:36 в негова полза.

След паузата играта продължи да бъде много равностойна. Постепенно обаче баскетболистите на Небойша Видич дръпнаха с 51:44. В оставащите малко повече от две минути до края на частта обаче само Чавдар Костов вкара една тройка и преди заключителния период намали изоставането на тима си на 47:51.

Балкан започна много силно последната четвърт и седем минути преди края вече водеше с двуцифрена преднина – 62:52, като въпреки опитите на съперника за нов обрат, удържа водачеството си до последно.

Най-резултатни за победителите с по 16 точки бяха Димитър Димитров и Дерик Маркс. Калил Дюкс отбеляза 14 точки, а по 12 имат Алихан Демир и Трейвин Тибодо (10 борби).

За Левски Чавдар Костов вкара 16 точки. Илайджа Митру-Лонг се отчете с 13 точки. С12 е Марио Литъл, а по 10 добавиха Ивица Радич (10 борби) и Цветомир Чернокожев (7 борби).