Академик срази Левски в Пловдив

16-02-2022 20:47 | BGbasket.com

Академик Пловдив се върна на победния път в Националната баскетболна лига. След двете поредни загуби, отборът спечели дербито с Левски на свой терен в зала „Сила“ с 92:87, след като водеше през повечето време.

Пловдивският тим бе без контузения Робертс Фрейманис, като още търси заместник в подкошието на освободения Неманя Бешович.

Победата бе осма за Академик, който има и девет загуби, като последният му мач от второто завъртане ще е на 5 март срещу Балкан в Ботевград.

Левски вече е с баланс 9-6, но за тима няма време за почивка, като още утре му предстои гостуване на Ямбол.

Въпреки проблемите си, домакините започнаха по-добре мача и само за няколко минути поведоха с 12:7, което принуди треньорският щаб на съперника рано да вземе първото си прекъсване в мача. В следващите минути играта продължи кош за кош, а след първата четвърт Академик бе напред с 20:14 след 11 точки на Васил Бачев.

Малко след началото на втория период баскетболистите на Йордан Янков натрупаха двуцифрен аванс, който достигна 14 точки. Левски обаче изигра силни финални минути на полувремето и намали за 39:44.

Подемът в играта на гостите продължи и след почивката и в средата на третата четвърт те изравниха за 52:52. В края на частта обратът стана факт, като преди решителните десет минути столичният тим бе напред с 60:59.

След размяна на кошове на старта на заключителния период, Академик направи серия от 10:2 и натрупа преднина от няколко точки, която три минути преди края отново стана двуцифрена. Въпреки че по същото време домакините останаха и без Николай Николов заради натрупани нарушения, те успяха да удържат водачеството си до последно.

Васил Бачев стана водещ реализатор за успеха с 27 точки (4 тройки) и 9 борби. Тони Гуджино записа 22 точки (4 тройки) и 10 борби, Николай Титков вкара 16 точки (4 тройки), с 14 и 7 борби е Томислав Минков.

За Левски над всички с 28 точки бе Чавдар Костов. Марио Литъл се отчете с 19 точки (5 тройки) и 7 асистенции, Венцислав Петков реализира 15 точки, а Ивица Радич има дабъл-дабъл от 13 точки и 14 борби.