Първа победа за юношите U18 на европейското в Румъния

(сн. FIBA.basketball)
30-07-2022 20:02 | BGbasket.com

Националният ни отбор по баскетбол за юноши U18 записа първа победа на европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в Румъния. След драматичната загуба от Босна и Херцеговина вчера, днес нашите момчета се наложиха над Косово с 85:65.

Успехът обаче също не дойде особено лесно, като тимът ни допусна двуцифрено изоставане още в началните минути, но след това бързо стигна до обрат.

Следващият съперник на България е Грузия, като двубоят е в неделя от 15:45 час и може да бъде ключов за това кои отбори ще продължат към четвъртфиналите.

Косово поведе с 15:2 в началото на срещата, възползвайки се от многото грешки на тима ни, за който за пет минути игра единствено Мартин Ковачев бе успял да се разпише. Водени от Илиян Пищиков „лъвчетата“ отвърнаха с 8 поредни точки и заличиха голяма част от изоставането си, но след това вкараха само един наказателен удар и след първата част преднината на съперника отново бе двуцифрена – 21:11. Освен от многото грешки, разликата дойде най-вече и от пропуските от тройката, където тимът ни бе 0/8.

Играта продължи кош за кош, като до средата на втория период Косово поддържаше комфортния си аванс. Последва обаче серия от 13:2 за българите след добри отборни изяви. Те значително намалиха грешките си и така, по-малко от две минути преди почивката, кош на Мартин Ковачев направи и пълния обрат - 37:36. До края на полувремето нашите контролираха играта и на почивката се оттеглиха при 44:40 в своя полза след точна стрелба в последната секунда на Михаил Гавазов.

Подемът в представянето на баскетболистите на Даниел Клечков продължи и след паузата. Разликата в тяхна полза продължи да расте и в средата на частта за първи път стана двуцифрена при 57:46 след забивка на Илиян Пищиков. Косово за кратко свали до 7, но преди последната част тимът ни бе напред с 60:50.

Христо Бъчков и Симеон Димитров изведоха България напред с 14 точки на старта на заключителния период. Съперникът ни на няколко пъти се доближаваше на 8 точки, но без да застраши сериозно преднината на нашите, които в края спечелиха още по-убедително.

За втори пореден мач Илиян Пищиков стана водещ реализатор за отбора ни, този път с 28 точки, като бе 12/14 от фаула и компенсира осемте си грешки. Момчил Кадиев реализира 12 точки с шест грешки, с 10 точки е Михаил Гавазов. Христо Бъчков остана близо до дабъл-дабъл с 9 точки и 10 борби, а силно се включи и Кристиян Попов с 9 точки и 7 борби.

За Косово над всички с 24 точки бе Бард Истрефи, 11 има Арлинд Хюсен Конюхи.