Тройна въртележка определи два от полуфиналистите при юношите U19

12-05-2023 15:05 | BGbasket.com

Левски и Рилски спортист се класираха за полуфиналите в Държавното първенство за юноши U19, което се провежда в Ботевград. Те завършиха на първите две места в група B след тройна въртележка, която пък изхвърли от четворката миналогодишния финалист в тази възраст БУБА Баскетбол.

Трите отбора финишираха с баланс 2-1, но в преките двубои с предимство в точковата разлика е Левски (+7), следван от Рилецо (0) и БУБА (-7).

До въртележката се стигна първо, след като в изключително драматичен първи мач в зала „Георги Христов“ Рилски спортист надви БУБА Баскетбол с 86:78.

Двата тима многократко си разменяха водачеството през цялото време. Отборът на Борис Бракалов дръпна с 13 точки в средата на втората част, но малко след почивката съперникът им обърна. Серия от 17:0 в първите пет минути от решителната четвърт изведе Рилски спортист напред със 75:59, но и това не сложи край на интригата в мача. Столичният тим на свой ред се доближи само на 4, а гонитбата на разликата продължи до самия край. В крайна сметка съставът на Любомир Киров спечели с над необходимите 5 и без значение от изхода на последния мач, си гарантира място в Топ 4.

В основата на успеха за победителите бе Христо Бъчков с невероятни показатели от 39 точки, 20 борби и 7 асистенции. Кристиян Русинов вкара 15 точки, с 13 е Илия Младенов, 10 има Борислав Борисов.

За БУБА Иван Димитров се отчете с 25 точки и 8 борби, Владимир Маринов е с 20 точки и 9 асистенции, а Даниел Делчев завърши с 11 точки и 19 борби.

БУБА на теория продължи да има шанс за полуфиналите след този мач, но класирането им вече минаваше през загуба на Левски от Доростол в последния мач. Баскетболистите на Иван Гогов обаче не допуснаха изненада срещу състава от Силистра и спечелиха със 70:54.

Само за три минути те поведоха с 13:0, а след първата част резултатът бе 25:9 в тяхна полза. Постепенно те увеличаваха преднината си, която достигна и до 26 точки и въпреки че Доростол заличи част от нея в края, Левски нямаше проблем да спечели.

Любопитното е, че всички играчи в състава на победителите се разписаха, но без нито един да завърши с двуцифрен актив. Най-резултатни с по 9 точки бяха Момчил Кадиев и Николай Лозев.

За съперника Михаил Калинов реализира 15 точки.