Балкан се измъкна на косъм в Ямбол

27-01-2024 19:52 | BGbasket.com

Балкан записа драматична победа в Sesame Национална баскетболна лига. Шампионите надвиха Ямбол като гост със 75:72 главно след силна трета част, но срещнаха много трудности в зала „Диана“, като трябваше да наваксват пасив от 16 точки, за да спечелят, а до последните секунди победителят не бе ясен.

След този двубой Балкан е с баланс 11-8 и му предстои домакинство на Берое, но преди това приема Гьотинген във ФИБА Къп. Днешният му опонент пък е със 7-12 и му предстои визита на Миньор 2015.

Извън групата за Ямбол отново остана контузеният Иван Лилов, а макар да бе под въпрос за срещата, Питър Кис дори започна като титуляр, но Александър Матушев така и не влезе на паркета. От другата страна първи мач в стартовата петица записа Сюприйм Хана, като Небойша Кнежевич започна мача и с Георги Герганов на гардовата линия.

Домакините демонстрираха много точен мерник в началото и бързо дръпнаха с 15:4. Играта продължи кош за кош, а след първата четвърт Ямбол водеше с 24:16.

Силно начало на втория период намали пасива на „зелените“ само на 3, но последва серия от 10:1 за състава на Тони Дечев и преднината му отново стана двуцифрена. Ямбол правеше повече грешки, но вкара 8 тройки само за първото полувреме и разликата скочи до 16, а на почивката тимът бе напред с 44:31, макар само четирима негови играчи да се бяха разписали до момента – Кис, Маринов, Хънт и Михайлов. Ботевградският тим пък стреляше едва 27% от игра през първото полувреме, а най-резултатен бе Герганов с 11.

Водени от капитана си Димитър Димитров, балканци стартираха ударно второто полувреме и само за четири минути скъсиха дистанцията едва на точка. Тони Дечев взе прекъсване, но тройка на Майки Диксън малко след това доведе и до пълен обрат – 48:46. Последваха много равностойни минути, а преди последната четвърт гостите водеха с 60:57, след като вкараха пет тройки само през третия период, а преди това имаха общо четири в мача.

Павел Маринов на свой ред даде импулс на отбора си и след серия от 7:2, Ямбол отново излезе напред. Последваха близо четири минути без кош и от двете страни, преди Йордан Минчев да възстанови равенството – 64:64. Балкан взе леко предимство след това, но съперникът поддържаше близка дистанция, а играта се накъса и от често преразглеждане на някои спорни ситуации.

16 секунди преди края Питър Кис доближи отбора му само на точка след точни изпълнения от фала. „Зелените“ обаче след това успяха да излъжат защитата на опонента си и след като Димитър Димитров бе оставен сам, той не сбърка и увеличи за 75:72, а Ямбол получи право на последна атака при 7.1 секунди на часовника. Последва нов таймаут за Тони Дечев, след който обаче на Павел Маринов бе отсъдено нарушение в нападение, топката отново отиде за гостите и те удържаха водачеството си до края.

По 16 точки за победителите вкараха Димитър Димитров и Георги Герганов, с 12 е Йордан Минчев, а 11 добави Майки Диксън.

Над всички за Ямбол бе Питър Кис с 27 точки и 14 борби, Павел Маринов реализира 16 точки, с 14 е Николай Михайлов (8 борби), а 11 точки и 7 борби има Кевин Хънт, но със 7 грешки.