Рилски спортист опря Балкан до стената след нова драма в Самоков

25-05-2024 21:15 | BGbasket.com

Рилски спортист е на победа от първа титла в историята си в Sesame НБЛ! В невероятна драма в „Арена Самоков“, продължила над два часа, тимът отново победи Балкан със 102:97 за 2-0 в серията. Двубоят премина през поредица обрати, като крайният изход не бе ясен до последните секунди.

Третият мач от серията е на 28 май (вторник) в Ботевград, като настоящият шампион вече няма право на повече грешки в опита да защити титлата си. Под въпрос за следващия двубой обаче е Димитър Димитров, който не довърши мача заради съмнения за счупен нос.

Двубоят започна с много висока резултатност и с размяна на кошове от двете страни. Водени от Николай Грозев, отбелязал 12 точки само за първата четвърт, „зелените“ за кратко дръпнаха с 6, но след десет минути игра предимството им бе минимално – 27:26. Силно за съперника стартира Майкълин Скот с 8.

Високото темпо се запази и през втория и период, а играта продължи кош за кош. В средата на частта обаче Балкан направи серия от 10:0 и се откъсна с най-голямата разлика до момента при 42:33. Последва светкавичен отговор от Рилски спортист и много бързо тимът стигна до нов обрат, а почивката дойде при пълен паритет – 50:50.

В средата на третата част гостите обаче останаха без Димитър Димитров, чийто нос бе разбит след неволен удар с лакът на Алън Арнет, като бе отсъдено обикновено нарушение в ситуацията. Междувременно двата отбора продължиха да поддържат много близка дистанция и през цялата трета четвърт, като разликата в нея така и не надвиши 5 точки и последната част започна при ново равенство – 74:74.

Джо Лоусън поведе домакините с две тройки малко след подновяването на играта и тимът му се откъсна с 84:77, но след поредни успешни атаки на Йордан Минчев Балкан отново изравни. Рилски спортист бързо си върна предимството, но без да успее да се откъсне. По-малко от половин минута преди края кош на Александър Янев направи разликата 4 – 96:92. Васил Христов взе прекъсване, а само три секунди след него Йордан Минчев също вкара. Очаквано, играта се накъса от изпълнение на наказателни удари. На линията последователно заставаха Чавдар Костов и Майки Диксън, но Рилски спортист успя да удържи аванса си до последно.

Най-резултатни за успеха с по 21 точки бяха Майкълин Скот (7 асистенции) и Чавдар Костов. С 20 точки е Алън Арнет.

За Балкан 20 точки реализира Николай Грозев, с 19 е Майки Диксън.