Инфарктен успех за девойките U18 в София

(сн. FIBA.basketball)
01-07-2023 20:23 | Деляна Кадиева

Националният отбор на България по баскетбол за девойки U18 продължава с успех участието си на Европейското първенство в Дивизия B. Тимът ни победи Словакия с 64:60 в инфарктен сблъсък от група D, изигран в столичната зала „Триадица“.

Българките пропиляха двуцифрена преднина от 11 точки на почивка, но успяха да удържат противника си в края на срещата, за да се поздравят с втора поредна победа. Баскетболистките на Маргарита Маринкова загубиха борбата в подкошието 37-46, но показаха по-добър процент от наказателната линия - 77% срещу 48% за Словакия.

В неделя отборът ни ще играе с Естония, отново в 18:00 часа.

Двата тима започнаха равностойно двубоя, но домакините съумяха да дръпнат в резултата при 14:8. Баскетболистките на Маргарита Маринкова увеличиха преднината си и до 7, но в края на периода тимът на Словакия отбеляза два бързи коша, за да се доближи при 15:19 до съперника.

Разликата стигна и до 9 точки в първите минути на втората четвърт след точно попадение на Гергана Маданкова, но гостите продължиха опитите да стопят изоставането си и успяха да смъкнат разликата до 3 - 27:30. Българките стигнаха до двуцифрен актив на почивката след добри включвания на Димана Костова и Деница Манолова - 42:31.

След подновяването на играта обаче Словакия успя да отбележи лесни кошове след повторни борби в нападение и спечели периода с 19:11, като добрата им серия продължи и през заключителния период. Тройка на Радослава Нигутова изравни резултата - 57:57 едва 5:39 минути преди края на мача. Последва кош на Яна Карамфилова, който в следващата атака на Словакия бе върнат. Ивана Бонева бе точна от наказателната линия при трите си шута, с които българките поведоха при 62:59, а в последните секунди отново Бонева и Деница Манолова отбелязаха по един точен наказателен удар, за да затворят мача с успех.

Деница Манолова бе най-резултатна за успеха с 21 точки, като добави 13 борби и 5 асистенции. Ивана Бонева отбеляза 17, близо до дабъл-дабъл остана Димана Костова - 13 точки и 9 борби.

За съперника Мария Стефанкова бе най-добра с 14 точки, 6 борби и 4 асистенцции.