Драматична първа загуба за девойките U18

(сн. FIBA.basketball)
05-07-2023 20:04 | Деляна Кадиева

Националният отбор на България за девойки U18 направи първа грешна стъпка в последния си мач от Група D на Европейското първенство в Дивизия B. Баскетболистките на Маргарита Маринкова загубиха от Швеция с 53:57 след продължение в зала "Триадица".

Въпреки загубата националките ни продължават към четвъртфиналите на турнира с актив от 3 победи и 1 загуба, като остават на първо място в групата си.

Българките започнаха по-силно срещата и още в първите три минути направиха серия от 6:0. Шведките наваксаха изоставането си, но баскетболистите на Маргарита Маринкова запазиха лидерската позиция - 13:7, като в края на периода гостите изравниха - 13:13.

Отборът на Швеция пое водачеството през вторите десет минути, докато българките не позволиа на противника си да се откъсне прекалено в резултата. При пълно равенство - 21:21, двата състава не успяха да отбележат кош в рамките на пет минути, а в последната една от периода, Швеция си осигури преднина от 3 точки в края на първото полувреме - 26:23.

Националките ни влезнаха в мача по-уверено след почивката и направиха серия от 12:6, за да се откъснат напред при 38:32 след силни изяви на Моника Борисова, Елена Драгоева, Димана Костова и Яна Карамфилова. В края на четвъртта обаче шведките отново си доближиха в резултата и след тройка на Тифани Барбоса разликата стана една точка в полза на България - 38:37.

Равностойно започна и заключителната част, а след кошове на Елена Драгоева и Димана Костова, съставът на Маргарита Маринкова поведе при 46:42. При оставащи 1:42 минути до края на срещата, Бъгария водеше с 3 точки в резултата - 47:44, но два коша дадоха шанс на шведките да поведат с 47:48. В последните 33 секунди преди сирената Деница Манолова успя да вкара един от двата си наказателни удара, за да изравни и прати мача в продължение.

Продължението започна много лошо за българките, които допуснаха минисерия от пет поредни точки, преди тя да бъде прекъсната от страхотното отиграване на Моника Борисова за 50:53. До края на добавеното време националките ни така и не успяха да стопят изоставането си и Швеция записа първия си успех. Ивана Бонева удари лошо главата си при съпрекосновение с протичничка, но за момента е добре.

Деница Манолова бе най-резултатна за България с 13 точки, като добави към тях и 9 борби. С 12 завърши Яна Карамфилова, 9 точки записа Елена Драгоева.

Над всички в срещата за успеха бе Тифани Барбоса, която финишира с 20 точки.