Жалко! Останахме извън полуфиналите при девойките U18

(сн. FIBA.basketball)
07-07-2023 20:01 | Деляна Кадиева

Националният отбор на България по баскетбол за девойки U18 не успя да се класира за полуфиналите на Европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в София. Баскетболистките на Маргарита Маринкова записаха поражение от състава на Гърция с 51:59 след слабо второ полувреме, в което тимът ни допусна пълен обрат.

Така българският отбор загуби всякакви шансове да се бори за промоция за Дивизия А и вместо това ще играе в мачовете за 5/8 място.

Българките започнаха по-уверено срещата и още в първите минути поведоха с 5:2, но гостите бързо наваксаха и дори обърнаха резултата в своя полза - 10:7. Две последователни тройки обаче на Елена Драгоева и Гергана Цекова върнаха самочувствието на тима ни и му осигуриха аванс от 6 точки при 17:11. В края на периода баскетболистките на Маргарита Маринкова допуснаха противникът им да отбележи само един кош, но отборът на България запази водачеството с 4 точки преднина след първите десет минути игра.

В началото на втората четвърт българките направиха поредица от добри защити и достигнаха до най-големия си аванс в резултата - 21:13 след точни попадения на Елена Драгоева и Димана Костова. Гъркините обаче стопираха серията на домакините, за да се приближат едва на 3 точки, но две поредни тройки на Костова и Яна Карамфилова, както и един точен наказателен удар на Моника Борисова, дадоха възможност на баскетболистките на Маргарита Маринкова да се откъснат отново напред с 31:25. Отборът на Гърция успя да отбележи само един кош в последните две минути от частта, докато Гергана Маданкова и Хелин Шакироглу записаха бързи черити точки преди почивката - 35:27.

След подновяването на играта българският тим не започна добре второто полувреме и пропусна няколко възможности да увеличи разликата в своя полза. Вместо това обаче Гърция отбеляза първите три точки в частта и стопи иоставането си едва на пет точки при 35:30. Гостите продължиха да се възползват от спада в игра на българките и стигнаха до равенство в резултата при 35:35. Баскетболистите на Маргарита Маринкова отбелязаха и първите си точки в периода едва шест минути след началото му, като отговорни за тях бяха Яна Карамфилова, Деница Манолова и Моника Борисова. Точно попадение на Фридерики Блитикьоти от тройката изведе гъркините с точка напред, но в последните три секунди от частта Манолова върна 2 от точки за 42:41 преди последния период.

Трудно бе началото за двата състава през заключиелната четвърт, като в рамките на 4 игрови минути бяха отбелязали само по един кош. Водачеството се смени отново няколко пъти, като българките пропуснаха добри възможности да се откъснат напред, докато гърките излезнаха отново с трочка преднина - 45:44. Момичетата на Маринкова не дадоха шанс на противника да увеличи аванса си, а Гергана Маданкова отбеляза кош с нарушение за 47:45 в полза на България. Последва ново равенство при 49:49, но тимът на Гърция вкара четири безответни точки - 53:49 и накара наставникът на националния ни отбор да вземе едноминутно прекъсване при 1:39 минути, оставащи на таблото. Резултатът се запази и до последните 15 секунди, когато Елени Маргелоу бе точна от наказателната линия и увеличи преднината на гостите - 55:49. Гергана Маданкова върна двете точки, но Маргелоу отново два пъти бе точна. Яна Карамфилова пропусна шанса да отбележи тройка, за да върне надеждите на българките, а последвалите два точни наказателни удара на гъркините, ги пратиха на полуфинал.

Яна Карамфилова и Деница Манолова бяха най-резултатни за България с по 10 точки, като първата овладя 5 борби, а втората 9. По 8 точки добавиха Гергана Маданкова (7 борби) и Димана Костова (6 борби).

За успеха на Гърция Ангелики Зиака завърши с дабъл-дабъл от 14 точки и 12 борби.