Девойките U18 ще се борят за седмото място на Европейското първенство в София

(сн. FIBA.basketball)
08-07-2023 17:16 | Деляна Кадиева

Българският национален отбор за девойки U18 ще се бори за седмото място на Европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в София. Баскетболистките на Маргарита Маринкова отстъпиха пред Ирландия с 46:55 в мач за разпределение на 5/8 място.

На 09.07 (неделя) от 10:30 ч. българският тим ще срещне Исландия в двубой за седмата позиция в класирането, докато ирландките ще спорят със Словакия за петото място на шампионата.

Отборът на Ирландия започна по-силно мача и още в първите минути дръпна в резултата с 6:3. Димана Костова бе точна от тройката, но това не бе достатъчно противникът да увеличи преднината си при 9:5. Добри включвания на Деница Манолова, Костова и Елена Драгоева изведоха българките за първи път напред в резултата - 12:11. До края на първите десет минути обаче ирландките  отбелязаха кош, за да поемат отново водачеството - 13:12.

В началото на втората четвърт България остана догонващият отбор, а разликата стигна и до 5 точки при 19:24 в полза на гостите. Ивана Бонева обаче бе точна на два пъти, за да скъси изоставането на тима си, но преднината на Ирландия след това отново скочи и до почивката разполагаха с 3 точки аванс - 32:29.

След подновяването на играта българките се доближиха до противника едва на точка разлика, а след това и изравниха при 36:36. Последва силна серия от 12:0 в полза на Ирландия, докато баскетболистките на Маргарита Маринкова остана без кош в рамките на четири минути. В края на периода обаче Елена Драгоева записа 4 точки за тима си, за да доближи България при 40:48 преди последните десет минути.

В началото на заключителната част гостите продължиха да поддържат преднината си, но силни изяви на Деница Манолова и Гергана Маданкова доближиха националния ни отбор една на 4 точки от съперника 3:32 минути преди сирената - 46:50. Това обаче бяха и последните кошове на тима ни в мач, а ирландките за пореден път дръпнаха напред, за да затворят мача с успех.

Ивана Бонева бе над всички за българките с 13 точки, Елена Драгоева записа 9 точки и 4 асистенции.

Кейтлин Глокнер отбеляза 19 точки за победителките. Ребека Секстън добави 12, Грейс Принтър записа 11, 8 борби и 5 асистенции.