Юношите U18 със силен старт на Европейското първенство

(сн. FIBA.basketball)
21-07-2023 21:42 | Деляна Кадиева

Националният отбор на България за юноши U18 започна участието си на Европейското първенство в Дизивия В с успех. В първата среща от груповата фаза баскетболистите на Асен Николов надиграха Швейцария с 85:77 в Матозиньош, Португалия.

В следващия си мач тимът ни ще срещне Белгия в събота от 22:30 часа.

Още в първите минути на мача българите изпуснаха да отбележат лесни кошове и да дръпнат в резултата. След като поведоха обаче в резултата при 8:7, баскетболистите на Асен Николов допуснаха няколко лесни грешки в нападение, които позволиха на швейцарците 9 безответни точки, за да излезнат на лидерската позиция - 16:8.

Ротацията, която бе наложителна в играчите, даде нова енергия на терена и след силни изяви на Максим Бочев, Теодор Трифонов, Александър Гавалюгов и Иво Корестилов разликата бе намалена на 3 точки - 19:22. Последна добра защита в периода, даде шанс на юношите ни да намалят още изоставането си, а Джереми Колев бе точен и при двата си наказателни удара за 21:22 след десет минути игра.

Съставът на Асен Николов продължи силното си представяне и в началото на втората четвърт, когато поведе след добри включвания на Теодор Трифонов и две поредни тройки на Стефан Михалов с 35:26. Разликата за първи път стана и двуцифрена след лесен кош на Максим Бочев - 39:28, но в края на частта "лъвовете" допуснаха съперникът им да скъси дистанцията едва до 4 точки - 45:49.

Юношите на България затвърдиха силната си игра и след започването на второто полувреме, когато Александър Гавалюгов, Момчил Кадиев и Иво Корестилов направиха така, че авансът им отново да достигне двуцифрени показатели. Въпреки опитите на швейцарците да стопят изоставането си, българите не допуснаха срив и след 30 минути игра се радваха на 11 точки преднина - 68:57.

До средата на заключителния период "лъвовете" стигнаха и до най-голямата си преднина от 19 точки, но при 1:56 минути до края на мача, Момчил Кадиев напусна игрището заради пет лични нарушение. За оставащото време тимът на Швейцария успя да отбележи 10 точки, с които да намалят изоставането си до 77:83, но точните два наказателни удара на Александър Гавалюгов затвориха мача с успех.

Момчил Кадиев (7 борби и 7 асистенции) и Александър Гавалюгов (9 борби и 8 асистенции) бяха най-резултатни за България, като отбелязаха по 17 точки. Максим Бочев (6 борби) и Иво Корестилов (5 борби) се разписаха с по 14 точки.

Либан Аадан бе над всички за швейцарците с 22 точки. Енцо Будума регистрира 14 и 11 борби, Андрин Ньок записа 13 и 5 борби.