Ударен старт за Спартак в НБЛ

(сн. facebook.com/bcspartakpleven, архив)
08-10-2023 14:52 | BGbasket.com

Спартак Плевен започна с категорична победа участието си в Националната баскетболна лига през този сезон. В собствената си зала „Балканстрой“ тимът надви Академик Пловдив с 97:71, макар да бе без двама от чужденците си заради контузии - Джулиен Люис и Джон Ил′Фъджет. Очакванията за дерби не се оправдаха, след като домакините натрупаха 26 точки аванс само за 13 минути и до края съперникът им не успя да се върне в мача.

В следващия кръг отборът от Плевен ще е домакин на Миньор 2015, докато този от Пловдив ще приеме ЦСКА. Преди този мач обаче Спартак ще направи дебюта си в Европейската северна баскетболна лига.

Домакините стартираха много силно мача и още до средата на частта се откъснаха с 19:4 след много силна игра под коша. Академик продължаваше да има проблеми и в двете фази на играта, като допусна и пет грешки и след десет минути игра изоставаше с 12:29.

Силна серия за баскетболистите на Любомир Минчев направи разликата още по-внушителна малко след старта на втория период – 40:14 след общо 21 точки на Тошков и Маринов. Постепенно обаче домакините започнаха да взимат прибързани решения и да бъркат по-често. След като не направиха нито една грешка през първата част, във втората те допуснаха 10, но продължаваха да доминират в подкошието и на почивката авансът им отново бе комфортен – 50:32.

След паузата играта бе много по-равностойна. На няколко пъти гостите се доближаваха до 12-14  точки, включително минута преди края на третата част, но след два поредни коша на Николай Стоянов тимът му се оттегли при 69:50.

В оставащото време разликата продължи да расте, като Спартак нямаше проблем да спечели убедително. В заключителните минути и двамата треньори дадоха шанс за изява и на по-младите момчета в съставите си.

По 17 точки за победителите вкараха новото попълнение Брайънт Томас и Константин Тошков, с 16 е Николай Стоянов, Станимир Маринов има 14, с 13 е Ивко Ивков.

За съперника Джъстин Маккол бе над всички с 18 точки и 8 борби. Джералд Лидел има 13, 11 добави Томислав Минков.