Драма, обрати и нова победа за Левски срещу Балкан

15-10-2023 15:55 | BGbasket.com

Левски спечели и второто дерби срещу Балкан през този сезон. След успеха в мача за Суперкупата преди две седмици в Ботевград, днес столичният тим постигна нова драматична победа срещу този съперник, този път в първенството с 69:65 на свой терен в зала „Триадица“.

Мачът беше много напрегнат, премина през серия от обрати, като до последно победителят не бе ясен, а подобно и на предния двубой, „зелените“ изпуснаха да спечелят в заключителните минути.

В този мач домакините бяха без напусналия в посока Самоков Алекс Симеонов. Дебют за съперника направи новото попълнение Малик Топин, а в групата се завърна Стефан Михайлов за сметка на Михаил Калинов.

В следващия кръг Левски гостува на Берое, докато Балкан приема Черно море Тича.

Двубоят започна много оспорвано, като двата тима многократно си разменяха водачеството. Баскетболистите на Димитър Ангелов за кратко поведоха с 6 в края на тази четвърт, а след десет минути игра бяха напред с 22:18, след като не бяха допуснали нито една грешка до момента.

Страхотно включване на Илиян Пищиков обаче доведе до подем в играта на „зелените“, които стартираха частта със серия от 12:2 и се откъснаха с 30:24. Играта продължи кош за кош, но домакините започнаха да имат проблеми с нарушенията, след като за три такива на пейката седнаха Алън Арнет и Лъчезар Димитров. Минута преди почивката те все пак изравниха след атракивна забивка на Джон Флорвиъс, като именно той даде и аванс на отбора му след първото полувреме – 35:33.

Баскетболистите на Петър Златанович бързо си върнаха водачеството след паузата, започвайки с 8 безответни точки, а първият кош за Левски дойде след повече от четири минути игра. Последва размяна на кошове, след която домакините за кратко намалиха пасива си до 2, но преди решителната четвърт гостите бяха напред с 47:43.

Преднината на ботевградския тим достигна 8 точки през заключителния период, но и този път „сините“ започнаха да топят пасива си, а мачът се изнерви след поредица от технически нарушения. Три минути преди края домакините стигнаха до нов обрат при 60:59 след тройка на Марио Боянов, а Флорвиъс и Арнет след това направиха аванса им 7. Това на практика се оказа и преломният момент, тъй като въпреки опитите на Балкан отново да излезе напред, не успя да стигне до нов обрат.

Алън Арнет бе най-резултатен за успеха с 15 точки и 8 борби. Джон Флорвиъс записа 14 точки и 7 борби. С 11 е Златин Георгиев, 10 има Марио Боянов.

За съперника 14 точки реализира Илиян Пищиков, Мартин Сотиров добави 10.