Бомба падна в Самоков! Шумен излъга Рилски с 11 точки

21-10-2023 19:16 | Деляна Кадиева

Отборът на Шумен записа първата си победа от началото на сезона в Sesame Национална баскетболна лига. Като гости в "Арена Самоков" баскетболистите на Янко Янков надигра Рилски спортист с 86:75.

Така до момента съставът от Шумен разполага с баланс 1-2, като му предстои домакинство срещу Академик Пловдим, докато тимът на Младен Манойлович ще гостува на Балкан.

Срещата не успя да завърши Деян Карамфилов, който напусна терена заради пет лични нарушения.

Двубоят между двата състава започна равностойно и след пет минути игра резултатът бе равен - 7:7. Последва серия от 13:4 поведена от Браян Камърън и Зак Ролинс даде възможност на тима от Шумен да излезе напред с 9 точки преднина. Успешен наказателен и кош от средно на Уилфрид Ликей доведе и до първата двуцифрена разлика в срещата при 23:13. До края на първите десет минути баскетболистите на Янко Янков запазиха аванса си на 11 точки.

Добри включвания на Чавдар Костов и Джо Лоусън държаха Рилски спортист близо до противника си, а в шестата минута след 5 последователни точки на Костов разликата падна до 30:37 в полза на гостите. Бързо след това обаче Браян Камърън бе точен от линията за наказателни удари, а точна стрелба на Ивайло Тонев върна двуцифрената преднина на тима си и накара Младен Манойлович да вземе и второто си прекъсване. Последва серия от 8:0 в полза на домакините, която им позволи да заличат почти напълно изоставането си - 38:41. До почивката с помощта на Деян Карамфилов и Алекс Симеонов разликата стигна до 2 точки в полза на гостите.

Още две минути след подновяването на играта равенството бе налице. До края на периода двата състава непрекъснато се гониха в резултата, като лидерството се смени на няколко пъти, а разликата не надвиши 3 точки за нито един от двата тима. Така преди последните десет минути Шумен разполагаше с аванс от едва точка - 63:62.

В началото на заключителната четвърт баскетболистите на Янко Янков съумяха да се измъкнат напред при 73:66 след точно попадение на Емилиян Грудов, тройка на Ивайло Тонев и лесен кош в подкошието на Уилфрид Ликей. "Рилецо" върна две от точките, но последваха ново попадение на Ликей и точнa стрелба от далечно разстояние на Браян Камърън, с които разликата отново стана двуцифрена три минути преди края на двубоя - 78:68. Алекс Симеонов отново се включи с точна стрелба, но Уилфрид Ликей и Зак Ролинс върнаха отново разликата до 12 точки. Рилски спортист продължи с опитите си да намали изоставането, но съставът на Шумен направи всичко възможно това да не се случи до сирената за край на срещата.

Най-резултатен за успеха бе Уилфрид Ликейкойто завърши срещата с дабъл-дабъл от 26 точки и 10 борби, като оформи и коефициент 32. Браян Камърън добави 24 и 5 асистенции, близо до дабъл-дабъл остана Ивайло Тонев - 19 точки и 9 борби, като записа на сметката си и 4 асистенции.

За Рилски Спортист най-добър бе Алекс Симеонов с 23 точки и 7 борби, Чавдар Костов финишира с 14, с по 10 завършиха Крейг Осейхвувуомван (7 борби) и Джо Лоусън.