Шоу в Плевен: Спартак обърна Рилски в мач с 24 тройки

(сн. BGbasket.com)
08-12-2023 21:25 | BGbasket.com

Спартак Плевен успя да направи знаменит обрат срещу Рилски спортист и да победи с 97:95 след продължение пред своите фенове.

Двата тима си отбелязаха общо 24 тройки, а гостите изпуснаха аванс от 17 точки в мача. Редовното време завърши при 85:85.

Рилски започна силно от тройката с шест точни далечни стрелби само в първата четвърт, за да вземе двуцифрена преднина в осмата минута.
Двубоят вървеше много бързо в тези начални десет, почти без нарушения. Спартак направи поредица от грешки и лоши решения в тази част, което доведе до още по-голямо откъсване от 16 в полза на противника. Плевенчани сгрешиха топката цели шест пъти и така след началния период резултатът бе 15:29.

Рилски започна по-добре и втората част, но в средата ѝ Спартак успя да скъси наполовина дистанцията до шест точки. Дъждът от тройки за самоковци обаче подължи и за първото полувреме те бяха вече с 9, за да се оттеглят на почивка с аванс от десет точки - 47:37.

Най-любопитното бе, че четири от тези 9 тройки бяха на сметката на центъра на Рилецо Джо Лоусън.

Рилски продължи да води и през второто полувреме с десетина точки, но в средата на третата част след един фаул в атака на Лоусън бе отсъдено техническо нарушение и оттам Спартак успя да се доближи само на четири точки от гостите. И тук обаче плевенчани не съумяха да изравнят, а отново се стигна до 10 напред. Страхотна серия от 8-0 за Спартак за край на третата част върна интригата в двубоя, за 62:67 преди финалната десетка.

Домакините вкараха и първите точки за последната част, за да удължат серията до 10-0. Рилски си върна водачеството със 7 напред, но това предизвика нова безответна поредица за Спартак вече от 9-0! Така плевенчани стигнаха и до първи обрат в мача, в 24-а минута.

Домакините тотално шокираха съперника и стигнаха до аванс от 6 точки, като оставиха Рилски до само шест отбелязани точки за шест минути игра от частта.

Чавдар Костов почти собственоръчно скъси пак до 2 разликата, но в този момент Цветомир Чернокожев отговори със страхотна тройка, която запази инициативата в Спартак.

Плевенчани обаче пропуснаха няколко шанса да решат нещата в следващите две минути, в които останаха без кош, но Рилски пак остана на две точки назад.

Решително съдийско отсъждане имаше с 28 секунди до сирената, когато Джо Лоусън бе блокиран от Брайънт Томас, а арбитрите гледаха минути наред ситуацията, преди да решат, че няма кош.

Спартак поведе с 83:80 с един точен наказателен удар, но в ответната атака Чавдар Костов наниза невероятна тройка през двама, а бе и фаулиран. Костов изпусна наказателния удар, само за да може Александър Янев да овладее борбата между двама отново. От линията опитното крило не сгреши за 83:85.

Станимир Маринов се нагърби със следващата атака за Спартак и също бе фаулиран за равенството - 85:85. В деветте секунди до сирената за редовното време Рилски организира добра атака, но Янев бе затворен от защитата на плевенчани и мачът отиде в продължение.

Спартак вкара първите пет точки в добавеното време, и това се оказа достатъчно, за да се държи предина. Тук и защитата на домакините се справи, като не допусна няколко пъти топката да бъде вкарана под коша им от противника.

Родни Първис до голяма степен реши мача с втората си тройка в продължението, с 16 оставащи секунди, за аванс от 95:91 за Спартак.

До изтичането на времето двата отбора изпълняваха фаулове, но Деян Карамфилов отбеляза тройка с четири секуди на часовника, което остави надежди за Рилски. Станимир Маринов вкара от линията за финалното 97:95.

Маринов завърши с 22 точки, 8 асистенции и 7 борби за победата, 14 добави Родни Първис, а Чернокожев бе един от основните ключове за обрата със своите 12 точки и 11 борби.

25 и 10 борби за Рилски отчете Лоусън, 22 с 8 записа Чавдар Костов, а по 12 реализираха Александър Янев и Деян Карамфилов.

Тагове: НБЛ - мъже