Балкан счупи каръка за първа победа навън след драма в Шумен

17-12-2023 19:59 | BGbasket.com

Балкан се върна на победния път в Sesame Национална баскетболна лига. След трите поредни поражения в шампионата и общо седем в последните осем мача във всички турнири шампионите надвиха Шумен като гост с 96:90 в много драматичен и оспорван двубой, решен след продължение. Подобно и на първата среща в Ботевград, отборът на Янко Янков даде сериозен отпор на своя съперник и може само да съжалява, че изпусна златния шанс, който имаше, да спечели мача още в редовното време.

След този двубой Балкан е с баланс 7-5 в шампионата, като победата бе първа за тима като гост през този сезон, а в следващия кръг приема Левски. Шумен пък е с 4-8 и все още няма успех на свой терен, като му предстои визита на Берое.

Балкан взе леко предимство в началните минути благодарение на силната си игра под коша. Водени от Уилфрид Ликей и Ивайло Тонев обаче, домакините вкараха 11 поредни точки и се откъснаха с 18:10. „Зелените“ допуснаха 6 грешки само в първата част и макар да успяха да заличат част от пасива си, след края й Шумен водеше с 22:17.

Баскетболистите на Петър Златанович бъркаха все по-рядко през втория период, а след много силно включване от пейката на Майки Диксън, вкарал 10 точки за по-малко от пет минути, се стигна до пълен обрат – 30:29. Последва размяна на кошове, след което отборът на Янко Янков отново излезе напред, но почивката дойде при пълен паритет – 45:45.

Високата резултатност се запази и след паузата. Двата отбора многократно си сменяха водачеството, без обаче разликата да надвиши 3 точки и оставиха всичко за решителния период, който започна при 69:68 за Шумен.

Драмата продължи до последно, като домакините дръпнаха със 78:72, но серия от 9:0 за Балкан доведе до нов обрат, преди тройка на Дейвид Ролинс да възстанови равенството – 81:81. Последваха грешки и пропуски и от двете страни, а важна далечна стрелба на Ивайло Тонев изведе Шумен напред при 84:81. Майки Диксън върна 2, а в следващата атака Брайън Камерън бе пратен на линията. Той показа железни нерви и вкара и двата наказателни удара за 86:83, а Петър Златанович взе прекъсване преди последната атака на отбора му.

С отговорността след това се нагърби капитанът Димитър Димитров, който не трепна от тройката и изравни за 86:86, а Янко Янков на свой ред взе таймаут при 14 секунди на часовника. Защитата на гостите обаче издържа, а след чадър на Йордан Минчев срещу Брайън Камерън, те овладяха борбата и така пратиха мача в продължение.

Диксън и Липс дадоха 5 точки преднина на Балкан на старта на добавеното време, преди два поредни коша на Ликей да скъсят дистанцията само на точка. „Зелените“ обаче отвърнаха с тройка на Сотиров и точна стрелба на Грозев след борба в нападение за 96:90 при оставащи 40 секунди, а поредица пропуски от тройката на Шумен окончателно сложиха точка на спора.

Майки Диксън бе най-резултатен за победителите с 23 точки (4 тройки). Йонас Зохоре записа 16 точки и 8 борби. Димитър Димитров се отчете с 14 точки и 7 борби, а Карл Липс добави 12 точки и също 7 борби.

За Шумен Уилфрид Ликей бе над всички с 28 точки и 7 борби, Брайън Камерън записа 21 точки, 8 борби и 6 асистенции. Ивайло Тонев реализира 19 точки, със 17 е Дейвид Ролинс.