Рилски пропиля колосален аванс, но пречупи Черноморец

23-12-2023 21:09 | BGbasket.com

Рилски спортист нанесе първа загуба на Черноморец в Sesame Национална баскетболна лига през този сезон. В невероятна драма в „Арена Самоков“ тимът на Любомир Киров надви своя съперник с 69:67, макар да пропиля колосалната преднина от 22 точки и до последната секунда победителят да не бе ясен.

Дебют за домакините направиха новите попълнения Алън Арнет и Джон Флорвиъс, докато съперникът отново бе без Тони Троча, а под осем минути заради травма, получена в мача, записа друг от чужденците – Ладериън Грифин.

След този двубой Рилски спортист е с баланс 8-5 и му предстои гостуване на Шумен, докато въпреки поражението, Черноморец остава лидер с 12-1 и ще завърши годината с мач у дома срещу Спартак.

Двубоят започна кошмарно за лидера в редовния сезон. Тимът изпитваше проблеми във всички фази на играта, докато домакините играеха много стабилно и след десет минути се откъснаха с 24:6.

Черноморец бе неузнаваем и на старта на втория период, а разликата в полза на баскетболистите на Любомир Киров скочи до 22 точки. Те продължиха да имат предимство под коша – най-важният елемент за старши треньора на съперника Васил Евтимов, но правеха и доста пропуски, което позволи на гостите да заличат част от изоставането си и на почивката разликата от 18 точки да се запази – 20:38. Рилски спортист отбеляза само една тройка за полувремето, но бургаският тим пропусна всичките си 12 опита.

Почивката изглежда се оказа отрезвяваща за гостите, които стартираха със серия от 8:1 след паузата. Подемът в играта им продължи и след като за седем минути те реализираха повече точки, отколкото за цялото първо полувреме, успяха да скъсят дистанцията само на 1. Тимът от Самоков все пак не позволи пълен обрат и преди решителната четвърт водеше с 50:46.

Въпреки спада в играта си, Рилски спортист се съвзе в началото на заключителния период и малко повече от пет минути преди края отново дръпна с двуцифрен аванс – 61:50. Черноморец не се отказа и този път и почти заличи пасива си, но 50 секунди преди сирената важна тройка на Чавдар Костов отново даде 5 аванс на отбора му. Последва светкавичен отговор на Христо Захариев, а след грешка на Майкълин Скот, Травис Макконико открадна и заби в коша на съперника за 67:67 при 19 оставащи секунди.

Именно Скот обаче, който сбърка фатално малко преди това, се реваншира по най-добрия начин за отбора си и след трудна стрелба направи резултата 69:67 при 5.1 преди края. Васил Евтимов взе прекъсване, след което Макконоко получи златен шанс, след като беше оставен сам на тройката, но този път не бе точен и победата отиде за Рилски спортист.

Майкълин Скот бе най-резултатен за успеха с 19 точки, като единствено той завърши с двуцифрен актив. По 9 реализираха Чавдар Костов, Джо Лоусън и Джон Флорвиъс (8 борби).

За гостите Христо Захариев отбеляза 23 точки, по 11 имат Шон Смит (11 борби) и Травис Макконико (7 борби).