Спартак с първа победа срещу Балкан от седем години

(сн. facebook.com/bcspartakpleven)
13-01-2024 20:58 | BGbasket.com

Спартак записа първа победа срещу Балкан в последните седем години. На свой терен плевенският тим надви своя съперник с 88:78 в мач, в който шампионите имаха предимство до средата на втората част, но след това домакините направиха обрат и не изпуснаха водачеството си до последно.

Първи двубой във вътрешното първенство за победителите изигра Алекс Ломакс, докато дебют за гостите направи Сюприйм Хана, който стартира добре, но получи травма след едва осем минути игра. Още преди началото на срещата пък и двата тима не бяха с оптимални състави. Спартак все още не може да разчита на контузените Станимир Маринов и Джулиън Люис, докато извън групата на Балкан отново остана Йордан Минчев. „Зелените“ бяха и без Николай Грозев и Иво Корестилов, които са с температура.

След този двубой Спартак е с баланс 11-5 и му предстои мач с ЦСКА. Балкан пък е с 8-8 и с три поредни загуби, като вече се отдалечи на три победи от четворката преди визитата си на Миньор 2015 в първия мач в обновената зала „Борис Гюдеров“ в Перник.

Баскетболистите на Небойша Кнежевич започнаха много силно срещата и за по-малко от четири минути дръпнаха с 13:6 след почти перфектна успеваемост при стрелбата от игра. Домакините бързо се доближиха само на точка, но не успяха и при шестте си опита от тройката през първата част и след края й изоставаха с 20:23. Разликата в полза на гостите можеше и да е по-голяма, но те показаха колебания при наказателните удари, изпускайки шест от осемте си опита до момента.

Още в началото на втория период обаче Балкан остана без новото си попълнение Хана, получил травма в бедрото, което обърка сериозно играта на тима. Малко след това баскетболистите на Любомир Минчев направиха серия от 7:0 и след тройка на Родни Първис – първа за отбора му в мача, се стигна до пълен обрат – 31:28. Импулсът в играта на домакините продължи и след като разликата скочи до 8, Кнежевич бе принуден да вземе второ прекъсване само за минута и половина. Спартак обаче поддържаше аванса си и на почивката се оттегли при 49:40 в своя полза след 18 точки именно на Първис.

Подемът в играта на плевенския тим продължи и след паузата, като много бързо разликата скочи на 15. Водени от Димитър Димитров и Майки Диксън, „зелените“ намалиха на 8, но преди последната част преднината на съперника отново бе двуцифрена – 71:59.

Балкан не се отказа и този път, като след серия от 8:2 скъси дистанцията само на 6 по-малко от седем минути преди края. Тимът обаче също пропусна много възможности след това да заличи още от пасива си, Спартак се възползва и спечели срещата. Макар в самия край вече да нямаше интрига, двата отбора играеха и за точковата разлика, тъй като ботевградският отбор спечели с 4 в Ботевград, но след този мач тимът на Любомир Минчев вече е с предимство в директните мачове при евентуално равенство.

Родни Първис бе най-резултатен за успеха с 22 точки и 8 асистенции, Николай Стоянов има 14 точки и 7 борби.

За Балкан Майки Диксън се отчете с 25 точки и 7 борби, Димитър Димитров записа 19 точки и 9 борби.