Рилски спортист закова Спартак след драма за второто място

15-02-2024 21:11 | BGbasket.com

Рилски спортист закова второто място във временното класиране на Sesame Национална баскетболна лига. След драма в Самоков, баскетболистите на Любимир Киров надиграха Спартак Плевен с 88:87 в последния двубой за двата тима в края на второто завъртане.

Така тимът от Самоков остана плътно след водача в подредбата с баланс от 17 победи и 5 загуби, докато Спартак Плевен остана на трета позиция с 16 победи и 6 поражения.

По време на загрявката преди началото на срещата на терена излезе новият носител на купата на България за жени - тимът на Рилски спортист. Те бяха официално наградени от кмета на Самоков - Ангел Джоргов, като получиха и парична премия от общината на стойност 30 000 лв.

Отново в игра за домакините бе Алекс Симеонов. От другата страна пък за състава на Любомир Минчев се завърна Ивко Ивков, а във втората четвърт контузия в лявото рамо получи Николай Стоянов, като не се завърна до края.

В първите минути от двубоя домакините успяха да си осигурят лека преднина след 6:2, но съставът на Любомир Минчев не позволи на противника да увеличи аванса си. Играта продължи кош за кош, като Рилски все още бяха напред с 4 точки, но в края на периода гостите успяха да изравнят резултата при 20:20.

В началото на втората четвърт Спартак Плевен пък взе водаческите функции и излезе напред с 3 точки, но баскетболистите на Любомир Киров отново взеха нещата в свои ръце. Ключови изяви на Александър Янев не позволиха съперника да се доближи до тях и така Рилски достигна най-голямата си преднина в мача досега - 9 точки. При 2 минути до края на частта капитанът на гостите - Николай Стоянов получи контузия в лявото рамо и беше принудително сменен. В последната минута преди почивката Ивко Ивков и Константин Тошков върнаха тима на Спартак само на точка от противника - 42:43, но Джо Лоусън бе точен от наказателната линия, за да оформи резултата след края на първото полувреме - 45 : 42 в полза на домакините от Самоков.

В началото на второто полувреме добри отигравания на Талиб Занна и Родни Първис изведоха тима на Спартак напред в резултата. Капитанът на Рилски спортист - Чавдар Костов възстанови равенството в мача след успешни два наказателни удара. Продължи неколкократна размяна на водачеството като за Спартак Брайънт Томас бе основния точконосител, а за Рилски - Джо Лоусън. След ключови изяви на Алекс Ломакс и Родни Първис тимът от Плевен достигна най-голямата си преднина досега в мача при резултат 54:60. След добри съвместни усилия домакините успяха да се доближат максимално до противника си, а отново Джо Лоусън изравни резултата след два успешни наказателни удара и по този начин оформи крайния резултат за третата част - 65:65.

Отново Лоусън бе точен за началото на четвъртата част и изведе отбора си напред в резултата, а Александър Янев и Деян Карамфилов осигуриха комфортна преднина за домакините. Последните нови попълнения на тима от Самоков - Алан Арнет и Джон Флорвиъс

допринесоха за достигането на най-голямата преднина в мача - 13 точки в полза на Рилски спортист. При изминали 4 минути от последната част на срещата контузия получи и Ивко Ивков от състава на гостите, който е изкълчил глезена си.  Родни Първис и Константин Тошков намалиха изоставането за отбора си под 10 точки при оставащи 1:30 до края на срещата. В заключителните минути от срещата Родни Първис взе нещата в свои ръце и доближи тима си на 1 точка. Грешка от страна на домакините при изнасянето на топката позволи на Спартак да грабне победата в последния момент, но добра защита на домакините и неуспешна стрелба на Родни Първис осигури победата на Рилски спортист.

Джо Лоусън завърши с 18 точки за 19 минути за успеха. Майкълин Скот финишира с 16 и 6 асистенции, Александър Янев записа 14 и 6 борби, с 11 остана Джон Флорвиъс.

За Спартак Плевен Родни Първис бе най-добър с 28 точки и 6 борби. Цветомир Чернокожев завърши с 15 и 7 борби, а Талиб Зана се разписа с 15 и 5 борби.