Знаменит обрат на Ямбол в пряк сблъсък с Шумен

16-02-2024 20:33 | BGbasket.com

Ямбол направи невероятен обрат срещу Шумен, като навакса 17 точки и с последния кош в мача стигна до победа с 80:79.

Сега Ямбол очаква развоя на събитията в другите срещи, за да знае дали ще е в осмицата и ще участва на Купата.

Шумен не успя да свърши своята работа в битката за Топ 8 по най-добрия начин, като пред своя публика води цял мач, на моменти с до 17 точки, но направи кошмарни грешки в последните минути.

Шуменци изиграха много убедителни 32 минути в нападение, като се радваха на отлична успеваемост, но останаха без кош от игра над 7 минути в края. Ямбол от своя страна използва своите шансове и заслужи напълно успеха си.

Шуменци ще са до края на сезона без един от основните си играчи Ивайло Тонев, който претърпя операция, но за пореден път Брайън Камерън изигра впечатляващ двубой, със 17 точки до почивката. За Ямбол дебютира новото попълнение Маркедрик Бел, с бързи 10 точки след появата си в игра.

Бавно и методично домакините трупаха своя аванс в срещата, и още в първата четвърт стигнаха до двуцифрена преднина. Във втория период Ямбол поизравни играта, но по-добрата стрелба на Шумен поддържаше дистанцията.

Почивката дойде при солидните 50 за Шумен и 39 за Ямбол, като все пак остави интрига за второто полувреме.

В по-слаборезултатна трета четвърт нищо не се промени в резултата и домакините дори затвърдиха предимството си и стигнаха до близо 20 аванс.

След силното първо полувреме за Камерън, през второто Уилфрид Ликей и Джъстин Кохайда се развихриха и поддържаха огъня.

Процентите от тройката малко спаднаха за Шумен, а точно с невероятни тройки Ямбол намери път обратно в мача. Гостите направиха фамозен финален щурм, в който оставиха без кош от игра шуменци за повече от седем минути!

След 17-1 в този период, момчетата на Тони Дечев се доближиха на една-единствена точка от противника при 75:74, а Шумен сътвори невероятна грешка в края, за да даде шанс на Ямбол.

Гостите го използваха перфектно, като Павел Маринов отбеляза два наказателни удара, а нова грешка на Шумен доведе до кош на Кевин Хънт за водачеството!

Ямбол също фаулира, но на тройката, а Дейвид Ролинс вкара и трите, за още един обрат - 79:78.

Шумен направи още една фрапантна грешка в защита, изпускайки Ники Михайлов за много лесен кош веднага след вкарването на топката в игра и Ямбол удържа в оставащите секунди, за да стигне до фамозната победа.

По 16 точки за победата вкараха Бел и Ники Михайлов, 14 добави Иван Лилов и 13 - Кевин Хънт. Лилов записа и 11 борби и 6 асистенции, и 4 откраднати топки в мача.