Васил Евтимов: Имахме нужда от тази загуба

06-03-2024 22:26 | Max Sport 2 | BGbasket.com

Черноморец сгреши за втори пореден път в Топ 6 на Sesame НБЛ. Действащите вицешампиони преклониха глава срещу Черно море Тича след 81:89 в зала „Христо Борисов“. Наставникът Васил Евтимов не остана доволен от представянето в защита на „акулите“.

Домакините имаха повече енергия от нас и ни надиграха. За първи път през този сезон ние бяхме надиграни от един добър тим на Черно море. Аз предупредих моите играчи, че мачът, който домакините изиграха в Плевен, няма да има нищо общо с този, който ще изиграят днес. Те си мислеха, че ще дойдем във Варна да се разходим с рейса и просто да тренираме, нямам си на представа какво са си мислели.

Това, което ми направи впечатление, е, че начинът, по който се опитахме да се върнем в четвъртата част и енергията, която показаха в последните минути, че баскетболистите  ми не са изморени. Това означава, че по време на срещата някои от тях се пестят в защита, в борбата. Спечелихме борбите, не мога да имам критики в този елемент, но в защита някои от играчите не бяха на нивото, на което трябва да бъдат. Предупредих ги, че можем да спечелим срещу Черно море в неговата зала, ако го удържим до 75 точки. Казах им, че в нашия резервоар има 80, но те вкараха 81 точки. Когато получиш 89, е трудно да се спечели. Поздравявам Черно море, домакините играха много добре. Искам да кажа, че всички в отбора имахме нужда от тази загуба, за да се събудим след този шамар в лицето и да разберем, че ни остават важни двубои. Този срещу ЦСКА в събота ще ни подготви за четвъртфиналите на Купата след седмица в Бургас“, допълни специалистът.

Играта на Андрей Иванов се обърка в началото на третата част, когато начертах системата след пик енд рол да се спусне надолу, той беше абсолютно сам и изпусна под коша. След това му казах, че е направил така това да му повлияе през останалото време на мача. Просто по някой път нещата не се развиват по начина, по който искаме и треньорите, и играчите. Имаше хубави стрелби през първото полувреме, това му даде да вкара 15 точки, но през второто тези шутове ги нямаше.

Аз също мога да вляза и да направя 5 лични нарушения за 3 минути и да кажа, че съм играл супер в защита. Защитата е отборна игра. Когато искам да са по-агресивни, не трябва да са на 2 метра от топката, а върху нея и да натискаш. Това е агресивна защита. Играчите се пестят, за да могат да са свежи в нападение.

Постоянно повтарям, че когато си на върха в класирането, всеки отбор иска да те победи. Отборите, срещу които играем, някой път показват повече от своите възможности. Христо Захариев е много важен играч. Не ми хареса това, че той не успя да си почине толкова, колкото другите. Раздаването му за националния отбор доведе до нова контузия, тя не е страшна, но е от преумора. Не се оплаквам, но той е на такава възраст, в която игровото му време трябва да бъде ограничено. Аз винаги го пазя, защото е на 33 години. Бил съм на тази възраст и знам как трябва да се тренира. Станала е контузията, не искам да правя драми. Травис МакКонико бе със стомашен вирус и до последно не знаеше дали ще вземе участие. Тези неща тежат, но не сме единствените с контузии, просто трябва да се справяме с тях“, поясни той.

Искам да забравим този двубой и продължаваме напред. Мога да кажа, че всичките тимове ме притесняват. Нормално е, особено тези от Топ 6, защото когато си в Първата шестица, значи имаш място там. От този момент няма да има лесни мачове и всеки иска да има домакинско предимство. Трябва да бъдем концентрирани и защитата да ни бъде с една идея по-добра от това, което показахме днес“, завърши Евтимов.

Тагове: Черноморец, Васил Евтимов, НБЛ - мъже