Спартак удържа ЦСКА, Хорозов отново изгони Барчовски

24-03-2024 14:55 | BGbasket.com

Спартак Плевен си припомни вкуса на триумфа в Топ 6 на Sesame НБЛ. Селекцията на Любомир Минчев преодоля ЦСКА с 82:78 в среща от 26-ия кръг, изиграна в залата на столичния отбор. Спартаклии държаха съдбата си в свои ръце през огромна част от мача, но в заключителната четвърт трябваше да треперят, тъй като отблъснаха щурма на „армейците“, нанасяйки им трето поредно поражение в Първата шестица.

От състава на плевенския тим липсваше Алекс Ломакс, а участие в двубоя не взе Константин Тошков. От своя страна Васил Бачев получи контузия в края на мача за „червените“. След това нервите взеха връх, след като Росен Барчовски бе изгонен заради две технически нарушения от главния рефер в лицето на Мартин Хорозов, както се случи в края на ноември в мача между „армейците“ и Черноморец в Бургас.

„Синьо-белите“ продължават да заемат еднолично третото място във временното класиране с 19 победи и 7 загуби, а столичният отбор се намира на петата позиция с 13 успеха и 12 поражения. Следващият мач за Спартак ще бъде на 1 април, когато ще има визита на Черноморец, докато на 28 март ЦСКА ще гостува на Балкан.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от SESAME NBL Bulgaria (@nbl_bulgaria)

Стрелбището бе отворено в откриващите минути. Наличието на Брайънт Томас и Талиб Занна, както и по-солидното представяне в дефанзивен план, превърнаха гостите в еднолични лидери. Горещата ръка на Венцислав Петков накара домакините да повярват, че имат сили да дадат отпор и да се доближат до обрата. Последната дума в края на встъпителния период обаче бе за спартаклии, които се пребориха за аванс от 6 точки.

Нападението на „синьо-белите“ започна да става все по-заплашително в хода на следващата десетка, когато се поздравиха с първа двуцифрена преднина, извоювана от Джулиън Люис и Занна. „Армейците“ нямаха противодействие срещу бързите атаки на своите съперници, а соловите изпълнения на Васил Бачев, Георги Боянов и Дамян Минков рядко даваха нужния импулс. Впоследствие столичният отбор показа зъби чрез усилията на Петков и Боянов, но Цветомир Чернокожев и Томас се погрижиха плевенският тим да се оттегли в съблекалнята при 47:42.

Двата отбора понамалиха оборотите в офанзивен план на старта на третата част. Все пак Томас и Занна припомниха на гостите какво е да водят с двуцифрена преднина. „Червените“ изнемогваха в защита срещу играта на пик енд рол на своите опоненти и това им създаде още проблеми. Шоуто на Занна отново излезе на дневен ред и тласна спарталклии към 14-точков актив след 30 минути игрово време.

Столичният отбор прояви характер в откриващите моменти на заключителната четвърт, тъй като върна усещането за интрига със съдействието на Минков и Бачев. Нападението на „синьо-белите“ спря да дава нужните резултати, което отвори пътя на Минков и Петков да редуцират пасива на „червените“ само до точка при по-малко от 4 минути, оставащи на часовника. Кош и точен наказателен удар на Занна върна спокойствието в плевенския лагер. Успешен пробив на Петков съкрати пасива на домакините до минус 2, но лидерските качества на Станимир Маринов се проявиха във финалните 47 секунди, когато негов кош остави радостта в гостуващите редици.

Талиб Занна запали искрата за Спартак със своите 26 точки и 6 борби. Брайънт Томас го последва с 15 и 5 овладени под двата ринга топки, Николай Стоянов се разписа с 10 точки.

Венцислав Петков се открои за ЦСКА с 25 точки и 4 точни снаряда от далечна дистанция. Георги Боянов и Александър Радукич записаха по 13, като имат и по 9 борби. Дамян Минков регистрира 12 точки и 5 овладени под двата коша топки, Васил Бачев приключи с 11 и 5 борби.

Тагове: Спартак Плевен, ЦСКА, НБЛ - мъже