Екшън в Самоков прати Монтана 2003 на четвърти пореден финал

(сн. БФБ)
12-04-2024 19:55 | BGbasket.com

Екшън в Самоков прати Монтана 2003 на финал в женската А група за четвърта поредна година. Баскетболистките на Преслав Пешев си гарантираха сблъсък с Берое Стара Загора в спора за златото след втора победа в серията срещу Рилски спортист, този път като гост със 75:69. Загубилите ще играят с Локомотив София за бронза.

Монтана 2003 водеше уверено през голяма част от мача, включително и с 19 точки разлика през третата четвърт. Двубоят обаче много се изнерви, особено в края, когато домакините заличиха солидно изоставане и върнаха интригата, но имаха и сериозни претенции към съдийството, а четири минути преди сирената Вероника Джикова бе изгонена за пето лично нарушение. Тя реагира бурно, като Маргарита Маринкова също не бе съгласна с отсъждането. В резултат на това наставникът на тима получи техническо, а непосредствено преди това бе дадено такова и на пейката.

Разликата в полза на гостите стана двуцифрена, но Рилски спортист на два пъти успя да се доближи само на 3, включително и половин минута преди края. Последва пропуск на Монтана, но малко след това Микаела Дамянова увеличи на 4 с точен наказателен удар.

Напрежението ескалира 14 секунди преди края, когато след аут топката трябваше да бъде вкарана под коша от Радина Илиева. Тя обаче я подаде към своя съотборничка, която излезе извън полето и съдиите отсъдиха грешка, тъй като за разлика от ситуациите след кош, състезателката, която вкарва топката, няма право да се придвижи на повече от два метра. Отсъждането обаче предизвика още по-гневна реакция от щаба на домакините, като дори президентът на клуба Петър Георгиев отиде под коша да търси обяснение от реферите. Това в крайна сметка с нищо не промени ситуацията, а кош на Тери Батъл в края оформи и крайния резултат. За пет нарушения срещата не завърши и Тия Чеймбърс.

Най-резултатна за победителите бе Тея Робинсън с 21 точки. По 16 реализираха Янина Тодорова и Микаела Дамянова, а с 10 и 10 борби е Тери Батъл.

За съперника Деница Манолова реализира 21 точки с 8 борби. С 13 точки и 9 асистенции е Ивана Бонева, а по 11 точки добавиха Тия Чеймбърс (10 борби) и Вероника Джикова.