Бронз за Миньор 2015 при 17-годишните след драма в Ботевград

(сн. balkan-basket.com)
12-05-2024 15:19 | Мария Маринова

Миньор 2015 спечели бронз от Държавното първенство за юноши U17. В много оспорван и драматичен мач за третото място в „Арена Ботевград“ тимът се наложи над Черно море Тича със 70:65. Двубоят премина през серия от обрати, а победителят бе определен едва в самия край.

В спор за трофея един срещу друг ще се изправят Балкан и ЦСКА.

„Моряците“ взеха предимство в началните минути, възползвайки се от многото пропуски на съперника, най-вече под коша, и поведоха с 18:11. Те обаче останаха без Кристофът Узунов, който получи контузия в глезена и седна на пейката.

Миньор 2015 демонстрира много точен мерник от далечно разстояние в началото на втория период и след 8 поредни точки на Богомил Лозанов и обща серия от 13:2 стигна до пълен обрат. Последваха размени на водачеството, а на почивката тимът от Перник бе напред с 34:33. Мачът обаче се изнерви през тази част, като Черно море получи общо три технически нарушения в нея.

След паузата тимът на Милен Дудев продължи да залага основно на стрелбата от тройката, докато съставът на Георги Бакалов разчиташе предимно на точките под коша. Играта почти през цялото време вървеше кош за кош, а преди решителната четвърт Миньор 2015 водеше с 49:46.

Нови две бързи тройки на символичните гости дадоха начало на последната част, а малко след това разликата в тяхна полза за първи път стана двуцифрена. Отговорът на варненци не закъсня и след серия от 12:2 равенството бе възстановено три минути преди края при 58:58. Воден от Денис Григоров обаче, Миньор отвърна с 8 поредни точки и отново увеличи дистанцията, като този път удържа водачеството си до края.

Победителите завършиха срещата с 13 тройки срещу едва 3 за съперника, което бе и ключово за крайния успех.

Денис Григоров бе най-резултатен за успеха с 20 точки, по 18 имат Богомил Лозанов и Георги Димов, като именно тримата вкараха и всички тройки на отбора си.

За Черно море по 17 точки реализираха Станислав Колев и Берк Иванов (12 борби). Мартин Попов има 12 точки.