Бахамите продължават да крачат към историята (видео)

(сн. fiba)
06-07-2024 20:25 | BGbasket.com

Националният отбор на Бахамските острови се класира на финала на олимпийския квалификационен турнир във Валенсия. Съставът на Кристофър Демарко се наложи над Ливан с 89:72 в първия полуфинал на испанска територия. Северноамериканците държаха съдбата си в свои ръце през целия мач и преодоляха всички критични моменти, за да откажат играчите Миодраг Перишич и са само на победа от първо класиране на олимпийски игри в своята история.

Така островитяните вече чакат да разберат своя съперник за финала, където ще играят със спечелилия във втория полуфинал, в който по-късно тази вечер ще се срещнат домакините от Испания и Финландия.

Бахамците показаха на какво са способни още от самото начало и натрупването на двуцифрена разлика не закъсня, за да се откъснат с 15 точки след 10 минути игра. Северноамериканците продължиха в същия дух и през цялата втора част, като по този начин продължиха да играят ролята на лидери и на голямата почивка се изстреляха при 50:36.

Ливанците имаха други планове, които осъществиха при подновяването на играта и стопиха значителна част от своето изоставане. Това обаче не спря символичните домакини да поведат с 9 точки в края на предпоследния период. Във финалната десетка островитяните допуснаха известни колебания, но не се огънаха срещу непрестанните опити за обрат на символичните гости и стигнаха до победата.

ДеАндре Ейтън блесна за победителите с 24 точки и 15 борби. Бъди Хилд регистрира 19 и 10 асистенции, по 13 точки отбелязаха Ерик Гордън (5 овладени под двата ринга топки) и Валдес Еджком - младши (6 овладени под двата ринга топки и 8 завършващи подавания).

Сърджио Ел Даруик бе най-добър за ливанците с 22 точки и 5 борби. Хайк Гьокчян наниза 13 точки, Омари Спелмън има 12.

Тагове: Париж 2024, олимпийски квалификации, Бахамите, Ливан