Младежите не издържаха и срещу Грузия на европейското първенство в Питещ

(сн. fiba)
14-07-2024 17:25 | BGbasket.com

Българският национален отбор за младежи до 20-годишна възраст допусна втори пореден грешен ход на европейското първенство в Питещ, Дивизия В. Селекцията на Васил Христов не успя срещу Грузия след 84:88 в среща от третия кръг в група D, изиграна в зала "Миовени". Двата тима предложиха драма до самия край, но в края на мача защитата на българите се пропука и грузинците измъкнаха успеха.

По този начин младите "лъвове" имат на сметката си две загуби и шансовете им за продължаване в следващата фаза същестуват само на теория. Следващият мач за българския тим ще бъде на 16 юли (вторник), когато ще има за съперник Албания

Откриващите минути преминаха под знака на високата резултатност и честата размяна на точни стрелби. Илиян Пишиков и Кръстомир Михов често поемаха функциите на основни реализатори за символичните гости, докато от другата страна Георгий Очкикидзе и Анри Белтадзе бяха замесени във всичко най-интересно. Усилията на двамата доведоха до крехък аванс за грузинците, но Мартин Ковачев имаше последната дума в края на встъпителния период и почти собственоръчно изведе българите с точка напред.

Тенденцията не промени и през цялата следваща десетка, в която водачеството често сменяше своя притежател. Все пак присъствието на Христо Бъчков се оказа достатъчно за младите „лъвове“ да се оттеглят в съблекалнята при 44:43 в тяхна полза.

Кръстомир Михов се погрижи българският тим да се чувства комфортно в ролята на лидер и на старта на третата част. Бакар Берекашвили, Гиорги Сулаберидзе и Вато Гачечиладзевъзстановиха отговориха на предизвикателството, извеждайки грузинския тим на лидерската позиция, но Красимир Петров и Бъчков направиха така, че след 30 минути игрово време равенството да светне на таблото – 64:64.

Драмата се пренесе и в заключителната четвърт. Точен снаряд на Михов зарадва българския лагер за водачество с 4 минути, оставащи на часовника. Впоследствие Очкикидзе и Берекашвили наказаха българската защита  и авансът на грузинците стана 7 точки. Петров и Бъчков обаче имаха други планове, кои от осъществиха, за да стопят пасива на българите само до 2 точки във финалните 41 секунди, но кош на Лука Алавидзе сложи край на надеждите им.

Кръстомир Михов се отличи за българския тим с 29 точки, 6 борби и 5 точни шута от далечна дистанция. Христо Бъчков остави срещу името си 19 и 8 овладени под двата ринга топки, Красимир Петров се разписа с 13 точки, Илиян Пищиков финишира с 10.

Гиорги Сулаберидзе бе над всички за победителите с 22 точки и внушителните 20 борби. Георгий Очкикидзе го последва с 19, 6 овладени под двата ринга топки и 6 асистенции.