Франция спря устрема на Канада за място в Топ 4

(сн. FIBA.basketball)
06-08-2024 21:09 | BGbasket.com

Франция е на полуфинал в баскетболния турнир при мъжете на Олимпийските игри за втори пореден път. В пълната зала „Берси“ в Париж домакините елиминираха непобедения до момента тим на Канада, побеждавайки с 82:73. Очакванията за дерби не се оправдаха, след като отборът на Венсан Коле рано се откъсна в резултата и водеше през целия мач, макар да допусна спад в края.

На полуфиналите в четвъртък победителите от тази среща ще се изправят срещу Германия в повторение на последния двубой в груповата фаза, когато световният шампион спечели убедително.

Франция доминираше на терена още в началните минути. Тимът се възползва от пропуските и грешките на опонента си и след първата четвърт се откъсна с 23:10 след общо 17 точки на започналите като титуляри в този мач Изая Кординие и Гершон Ябуселе. Вторият период започна доста по-равностойно, като Шей Гилджъс-Аликзандър даде импулс в играта на Канада, намалявайки изоставането на 9, но на почивката домакините се откъснаха с 45:29.

Баскетболистите на Венсан Коле дръпнаха и с 19 в началото на второто полувреме и макар съперникът да успя да се доближи до 7, преди последната част разликата отново бе двуцифрена – 61:50. Съставът на Жорди Фернандес продължи да притиска опонента си, сваляйки и до 5, включително две минути преди сирената. Домакините обаче издържаха на натиска, а 55 секунди преди сирената фамозна тройка на Еван Фурние направи разликата отново двуцифрена, което на практика и сложи точка на спора.

Големите герои за Франция  обаче бяха Гершон Ябуселе и Изая Кординие, вкарали съответно 22 и 20 точки. Еван Фурние има 15 точки, близо половината от които във решителните финални минути, с 13 е Матиас Лесор. Виктор Уембаняма бе лимитиран в нападение, завършвайки със 7, но се отчете с 12 борби. Една от звездите на тима Руди Гобер имаше ограничени минути, след като е получил наранявания на два от пръстите на лявата ръка на тренировка и е трябвало да бъде шит.

За Канада Шей Гилджъс-Аликзандър бе над всички с 27 точки, 16 отбеляза Ар Джей Барет.