Измъчена победа на Лукойл Академик

Тодор Стойков (сн. BulgarianBasket.com)
08-03-2010 17:45

Шампионът на България Лукойл Академик спечели последната си среща преди финалите за Купата на България. Днес "студентите" надделяха като гост над Спартак Плевен със 75-68. Плевенчани дори водеха след третата част, но в началото на четвъртата не издържаха на напрежението и допуснаха гостите да вземат голяма преднина и в крайна сметка да спечелят.

Лукойл Академик започна много добре мача и поведе с 11-1 след първите четири минути. До края на първата част обаче гостите не отбелязаха нито една точка и домакините се възползваха от това. Спартаклии вкараха 12 поредни точки и поведоха с 13-11.

И в началото на втората част домакините продължиха да водят. Преднината им се запази до 02.30 минути преди края на полувремето, като най-големият аванс бе 6 точки. В последните близо 4 минути Спартак не вкара нито точка, а за сметка на това гостите вкараха 12 поредни и поведоха с 31-38 след първите 20 минути.

Домакините обаче не се предаваха и след почивката започнаха много добре и бяха равностойни на съперника си. Разликата се запазваше през това време, а две минути и половина преди края на третата част Спартак отново поведе, 49-48. Преднината на тима дори стигна и 4 точки, но Перо Антич намали до 52-50 след 30 минути игра.

До първите три минути на последната част равенството в резултата се запази. Тогава обаче гостите вкараха 13 поредни точки за три минути и на практика решиха мача в своя полза. Домакините се опитаха да се върнат в мача и намалиха до 7 точки пасива си, но за повече нямаше време и Лукойл записа 16-а победа в НБЛ.

Тодор Стойков се завърна за Лукойл Академик в много важен за тима момент и бе познатия лидер. Той вкара най-много точки за победителите - 15, като две негови поредни тройки бяха в основата на серията от 13-0 решила двубоя. Перо Антич завърши с дабъл дабъл - 14 точки и 12 борби, а Чавдар Костов вкара 12 точки.

За спартаклии добре играха Илия Станков и Росен Софрониев, които завършиха съответно с 15 и 14 точки. На ниво се представи и Тодор Тодоров, който приключи с дабъл дабъл - 11 точки и 11 борби.

Сега пред двата отбора стои предизвикателството 1/4 финал за Купата на България. В четвъртък в Ямбол Лукойл Академик ще се изправи срещу Рилски спортист, а Спартак Плевен ще играе срещу Евроинс Черно море.