Рилски спортист би Черноморец и се съвзе от шока

Самоковци с важен успех (сн. BulgarianBasket.com)
27-03-2010 18:19

Рилски спортист успя да запише осма победа от началото на шампионата. По-малко от 48 часа след загубата от Левски за Балканската лига в четвъртък, самоковци трябваше да покажат, че са се отърсили от шока, и макар и с известни трудности победиха новака в НБЛ Черноморец в "Арена Самоков". Гостите определено затрудниха играчите на Рилски спортист, но в края домакините измъкнаха победата с 87-72. Играчите на домакините зарадваха и своя президент инж. Петър Георгиев, който празнува рожден ден днес. Така за отборът от Самоков остава да се бори да влезне в четворката до края на сезона, като най-вероятно битката ще е с отборите на Ямбол и Евроинс Черно море, докато бургазлии на този етап ще се борят със Спартак Плевен за седмото място.

Гостите започнаха много добре мача и поведоха с 6-0 в началото. След това резултата стана и 2-8, но Рилски вкара 13 поредни точки и поведе с 15-8. Черноморци обаче отново успяха да направят серия от 6 поредни точки и намалиха до една, 15-14. До края на първата част, гостите не успяха да поведат и Рилски бе напред с 19-16.

В началото на втората част домакините продължиха да водят, но бургазлии бяха все така близко. Така при 24-24 те вече изравниха, а с кошове на Дуейн Мортън и Асен Саралийски дори поведоха с 4 точки. Тогава обаче дойдоха минутите на Симеон Найденов, който вкара три поредни тройки, а след него и Богдан Боев вкара три точки за серия от 12-0 и 36-28 за Рилски. Черноморец успя да намали до 38-33, но нова тройка на Найденов направи резултата 41-33 след първото полувреме. Найденов беше със 17 точки, като имаше 5 вкарани тройки от 6 опита за първите 20 минути, а за гостите с 16 точки и 9 борби бе Дуейн Мортън.

Мортън вкара два наказателни удара веднага след почивката и намали, но Найденов вкара кош и един наказателен удар и Рилецо поведе с 9. След това черноморци пак намалиха, като след кош на Христо Захариев и тройка на Пламен Алексиев разликата падна до 4 точки, 44-40. Двата отбора си размениха по един кош, след което първо Александър Груев вкара един наказателен удар, а после Травис Питърсън вкара 4 поредни удара от линията и един кош и преднината на домакините стана за първи път двуцифрена, 53-42. Малко след това разликата вече скочи до 16 точки, 61-45, но 4 поредни точки за гостите я намалиха до 11. След това Мартин Хорозов пак вкара 2 точки и намали до 9, но тройка на Богдан Боев отново направи разликата двуцифрена. Боев вкара още две точки, плюс една от наказателната линия, и Рилецо поведе с 15 точки, а до края на третата част резултата стана 67-53.

В началото на последната част черноморци намалиха до 12, но точно тогава най-добрият им играч до момента Дуейн Мортън напусна играта за пет лични нарушения. Домакините успяха да увеличат преднината си до 15 точки, но гостите не се предаваха и след два коша на Атанас Пенев намалиха до 11, 75-64. Играчите на Рилски направиха серия от 7-0 и дръпнаха с 18 точки, като по този начин двубоя бе на практика решен. До края му остана да се фиксира единствено разликата, като тя стана 15 точки.

Много силно за домакините се представи Богдан Боев. Той бе почти безгрешен в стрелбата и пропусна само два пъти от тройката от 8 опита, за 29 точки в края на мача. Симеон Найденов добави 22 точки, а Травис Питърсън завърши с дабъл дабъл - 15 точки и 11 борби.

За гостите от Бургас с 19 точки и 11 борби приключи Дуейн Мортън, а по 11 вкараха Мартин Хорозов и Асен Саралийски. Топ реализаторът на бургазлии Мартин Дурчев бе напълно обезличен и вкара едва 6 точки.

В следващия кръг, който ще е в сряда Рилски спортист ще гостува на прекия си съперник за четвъртото място Ямбол, докато Черноморец ще посрещне Балкан в Бургас.