Дюк спечели титлата в NCAA след класически финал

07-04-2015 09:22

Тимът обърна Уисконсин в здрав мач

Дюк е новият шампион на NCAA след 68-63 на финала над Уисконсин. Двата отбора изиграха страхотен двубой, в който си размениха 16 пъти водачеството, но накрая тимът на Дюк издържа на напрежението. Това е петата титла за тима под ръководството на легендата Майк Кшижевски, чийто статут става все по-сериозен. Той се нарежда на второ място сред треньори в NCAA с най-много спечели титли, воден само от легендарния Джон Удън ,който има 10 зад гърби си.

Мачът започна доста оспорвано, а на почивката резултатът бе равен при 31-31.След подновяване здравата битка и под двата коша продължи.  Мачът на практика бе решен при 1.24 до края, когато Тайъс Джоунс вкара тройка и направи преднината на Дюк 8 точки, след което връщане нямаше.

В началото на второто полувреме обаче Дюк изоставаха с 9 точки, но успяха да се върнат. Един от основните реализатори на Дюк центърът Джаклил Оклафор натрупа 4 фаула в началото на второто полувреме и се наложи да седне на пейката дълго време. Постепенно обаче Сините дяволи започнаха да се връщат и те успяха да обърнат. Силно за Дюк в това време се включи гардът Грейсън Алън, който имаше по-малко от 9 минути средно на мач този сезон, но в решаващия сблъсък наниза 16 точки за Дюк. Три минути преди края на терена отново се появи Оклафор, който се включи с важни отигравания, за да изведе тима му напред при 63-58. Точно преди решаващата тройка на Джоунс обаче имаше спорно съдийско отсъждане. Те дадоха аут и топка за Дюк, след което обаче разглеждаха видеозапис, за да са сигурни в решението си. На него ясно се видя, че топката е излязла от Джъстис Уинслоу и трябва да е за Уисконсин, но тя си остана за Дюк. Уисконсин не успя да опази гарда Тайъс Джоунс, който изнесе мача на гърба си и не трепна от стрелбата. Накрая дойде и тази негова тройка, която се оказа победна и мачът бе решен.

Именно Джоунс стана играч на мача със своите 23 точки и 5 борби. Алън Грейсън се отчете с 16 точки, а звездата Джахлил Окафор имаше проблеми с нарушения и завърши с 10 точки за само 22 минути игра.

За Уисконсин с дабъл дабъл от 21 точки и 12 борби приключи Франк Камински, а Найджъл Хейс добави 13 точки.