А група завърши с победи за Левски, ИУ и Чавдар

09-04-2017 18:59

Сезонът в А група приключи с последните три мача днес. Още преди кръга бе ясно, че Академик София е новият първенец, а вторият отбор на Левски 2014 успя да запази второто си място пред ИУ Варна. През следващата седмица в Самоков (на 11 и 12 април) в Самоков ще се проведе и турнирът за Купата на БФБ, в която участие ще вземат първите четири в класирането. Мачовете ще бъдат излъчвани пряко в BGbasket.com и SportMedia.tv.

Левски си осигури второто място с измъчен успех като гост над Видабаскет. Вторият отбор на "сините" спечели трудно с 93-88, след като излъга домакините в края. При оставащи минута и половина резултатът бе изравнен, но с 5 поредни точки на Хаджирусев гостите се откъснаха, след което удържаха успеха.

Именно Евгени Хаджирусев бе най-резултатен за успеха с 28 точки, а Васил Михайлов направи пореден дабъл-дабъл с 22 и 15 борби. За домакините с по 20 точки приключиха Калоян Петров и Теодор Николов.

ИУ Варна обърна вторият отбор на Рилски спортист у дома и спечели трудно със 103-94. Защитата на икономистите отсъстваше преди паузата, на която самоковци бяха напред със 7 точки, въпреки че бяха вкарали цели 66. Варненци отговориха с 30-14 в третата част и обърнаха резултата в своя полза, след което удържаха.

Саша Топчов приключи с 26 точки и 8 борби за само 19 минути игра за домакините, а Николай Георгиев се отчете с 21 и 7. За гостите Адриян Секулов бе най-резултатен с 31 точки, а 12 имаше Цветомир Акимов.

Чавдар Троян завърши с победа над шампиона. Тимът на Лъчезар Диков надигра като домакин Академик София с 97-86 след много силна последна част. Така тимът на Чавдар завършва на пето място сезона с актив 3-7, а тимът на Иван Коцев, който е с 8-2, вече си осигури титлата няколко кръга преди края. Във вторник на Академик предстои участие на Купа БФБ, където ще се включат само първите четири отбора от А група.

Воден от Вучков и Колев Чавдар започна по-добре мача и подържаше лека преднина в първия перид. Малко след началото на втората Красимир Димитров и Чернокожев обърнаха нещата в полза на гостите. Ценко Наков върна за кратко аванса, но на почивката Академи водеше с три точки. На няколко пъти в третата Академик поведе със 7, но домакините се държаха близо. Тимът на Лъчезар Диков започна силно последния период със серия 9-2 и  отново обърна нещата в своя полза. Постепенно Чавдар вдигна разликата и след убедителна последна част спечели двубоя.

Ивайло Вучков и Филип Каменов бяха най-резултатни за победата с по 21 точки и 7 борби. Ценко Наков приключи със 17 точки и 7 асистенции, а по 15 реализираха  Тодор Колев и Денис Петков.

Най-полезен за Академик с 21 точки и 7 асистенции бе Красимир Димитров, а с 15 точки и 8 борби се включи Данаил Христов. Николай Грозев имаше 14, Цветомир Чернокожев отбеляза 12, а с 10 завърши Румен Василев.