Академик продължи с победите и в А група, удържа дебютанта Шампион

(сн: BGbasket.com)
14-10-2018 18:47 | Мария Мицова

Академик София-2 се наложи с 84:73 над новака Шампион 2006 в първия кръг от А група при мъжете.

Двата млади състава направиха интересен мач, с доста типични за възрастта грешки, но и немалко хубави моменти.

Академик започа силно, но бързо отпусна хватката и Шампион се възползва без да се бави, за да настигне съперника. И двата състава действаха много припряно, с доста грешки и само добрите проценти на стрелба в края на атаките доведоха до стабилна резултатност. След дългото пътуване до Варна и мача в НБЛ срещу Черно море, домакините бяха и малко по-разконцентрирани.

Въпреки това те се възползваха от още по-младите си опоненти и в последните минути от първото полувреме взеха за първи път двуцифрен аванс, а на почивката се оттеглиха с 13 напред - 49:36.

Единственият по-опитен играч на Шампион Цветомир Акимов и основният реализатор на юношеския тим Ангел Илиев не бяха достатъчни за гостите да издържат на дългата скамейка на Академик.

През второто полувреме усилията на младоците от Шампион вече нямаха шанс и разликата скочи и мина 20 точки още преди края на третата част. Това позволи на Даниел Клечков да вкара в игра всичките си играчи от пейката, без промяната да се отрази на резултата.

Преди финалната четвърт Академик водеше уверено със 72:51 и епизодичните силни изяви на гостите трудно можеха да променят нещо.

Авансът на домакините си остана около 20-тина точки и в последната част, като и Шампион заигра с някои от най-малките в състава си. Именно един от тях - Стоян Кайнаров с две тройки даде страхотен импулс в играта на гостите, за серия от 13:0, която стопи изоставането им само до 10 точки с три минути до края. Така в игра за Академик пак се появиха някои от основните баскетболисти, за да запазят резултата и да избегнат драмата в последните секунди.

Костадин Лазаров завърши с 20 точки за Академик, 15 плюс 12 борби добави Цветомир Чернокожев. За Шампион Ангел Илиев отбеляза 22 точки, а по 15 записаха Хасан Чауш и Цветомир Акимов.