Успешен старт за Берое при девойките U19, Шампион спечели мач със 107 борби

(сн: Тони Тончев, BGbasket.com)
02-05-2019 16:40 | Мария Маринова

Берое Стара Загора и Шампион 2006 започнаха с победи участието си във финалите на Държавното първенство по баскетбол. Те излязоха начело в група А, след като победиха съответно Монтана 2003 и Черно море Одесос. Мачовете се провеждат в столичната зала „Триадица“.

На старта на турнира шампионът Берое спечели дербито с Монтана 2003 със 75:68, като победителят бе определен в последните минути. Баскетболистките от Стара Загора загубиха борбата под коша (41 срещу 55), но компенсираха при стрелбата от тройката (6 срещу 1) и с по-малкия брой грешки (21 срещу 31).

Двубоят започна много равностойно, като след края на първата част Монтана водеше със 17:14. Ситуацията не се промени до средата на втория период, когато Берое взе инициативата. Тимът се възползва от големия брой грешки на съперника и след серия от 17:5 на почивката вече водеше с 34:28.

Баскетболистките на Петър Гергов продължаваха да изпитват проблеми при стрелбата от далечно разстояние и след паузата. В края на третата част обаче те все пак успяха да изравнят при 47:47, но пет поредни точки на „зелените“ отново им дадоха аванс преди заключителния период. Драмата продължи и през последната четвърт. Близо пет минути преди сирената Монтана стигна до пълен обрат при 64:62. Съперникът им обаче много бързо си върна водачеството и удържа преднината си до края. В последните минути символичните домакини останаха без Йоана Младенова, която получи травма в крака при сблъсък с баскетболистка на Берое и напусна принудително терена.

С основен принос за успеха бе Виктория Иванова, която завърши с 29 точки и 11 борби. Валерия Алексиева се отчете  със 17 точки и 8 асистенции, а Мария Делчева добави 12 точки. За Монтана 2003 над всички бе Йоана Иванова със своите 29 точки и 16 борби. С 11 точки, 8 борби, 6 асистенции, но и 7 грешки е  Симона Николова.

Във втория мач от финалите Шампион 2006 се наложи над Черно море Одесос с 60:43, като успехът дойде най-вече след силно второ полувреме. Двата тима овладяха впечатляващите общо 107 борби под двата коша. Столичният тим записа 61, докато този от Варна – 46.

В началото на мача играта вървеше кош за кош, като след първата част Шампион водеше с 14:13 след 12 точки на Елена Димова. Баскетболистките на Лъчезар Коцев напълно доминираха в подкошието, но многото грешки не им позволиха да поведат с по-голяма разлика. Срещата бе много равностойна и през втория период, а на почивката Шампион водеше с 28:22.

След паузата домакините за първи път с двуцифрена разлика, а преди последната четвърт бяха напред с 42:33. В нея авансът на отбора от София надхвърли границата от 20 точки, а в последните минути мачът се доиграваше.

С дабъл-дабъл за победителите от 20 точки и 14 борби завърши Елена Димова. Деница Петрова добави 17 точки и 8 борби. С 9 точки и 13 борби е Радина Живачка, а 7 точки и 11 борби има Микаела Дамянова. За Черно море Одесос Андриана Бартанова бе най-резултатна със 17 точки. Екатерина Томова добави 12 точки и 8 борби.