Славия пречупи Доростол, Септември 97 се справи с Левски при девойките

02-05-2019 20:45 | BGbasket.com

Отборите на Славия и Септември 97 тръгнаха успешно във финалите на Държавното първенство по баскетбол за девойки до 19 години. Двата тима се справиха съответно с Доростол и Левски в първите среще от група В в София.

Славия надви Доростол с 66:51 точки в първи мач от Група В, игран в зала „Триадица“. Славия надделя в борбата под коша (57-45) и въпреки по-лошата си стрелба в двубоя (30%-38%), направи по-малко грешки (22-37). В целия мач състезателките вкараха само 3 тройки.

Тимът на Славия U19 стартира отлично и поведе с 20:9 след първите 10 минути, в които направи серия от 11:0 и дръпна с 13 точки в един момент. Последва срив за „белите“, от който състезателките на Доростол U19 се възползваха. Серия от 11:0 в тяхна полза им позволи да изравнят за 24:24 и впоследствие да поведат, печелейки частта с 23:8. На почивката Доростол се оттегли с 5 точки аванс – 32:28, въпреки че вече бе допуснал повече грешки.

Началото на второто полувреме бе доста оспорвано, като постепенно Славия U19 притисна съперника и пак взе аванс, за да поведе с 52:47 преди последните 10 минути. В тях баскетболистките на Доростол тотално развалиха стрелбата си и вкараха само 4 точки срещу 14 за „белите“, които ликуваха с победата в края.

Най-полезна за Славия бе Ивана Николова, която оформи дабъл-дабъл – 26 точки и 11 борби. Десислава Кантарджиева добави 13 за успеха. Десислава Енчева бе най-резултатна за Доростол със 17 точки и 9 борби, а Преслава Димитрова завърши с 10 точки.

Тимът на Септември 97 U19 се справи с Левски с 69:54 в последния двубой от програмата за първия ден на финалите при девойките.

Състезателките на Септември направиха доста по-малко грешки от Левски (17-32) и макар да отстъпиха в борбата под коша (40-48), разиграваха по-добре (20-11 при асистенциите), показаха по-точна стрелба от средно разстояние (42%-38%) и записаха повече откраднати топки (17-9).

Баскетболистките на Септември 97 започнаха добре, но серия от 6:0, „сините“ обърнаха и взеха 2 точки аванс до 17:15. Силните изяви на Константина Какогиани помогнаха на Септември за серия от 12 безответни точки и тимът натрупа аванс до 12 точки при 37:25. Левски обаче на свой ред се възползва от грешките на съперника и след серия от 8:0 намали до 33:37 в края на първото полувреме.

След почивката резултатността на двата отбора намаля и те вкараха само 20 точки за третите 10 минути. Септември 97 влезе в последната четвърт с аванс от 8 точки – 49:41. Левски опита да се задържи в мача, намали до 2 пасива си, но Септември постепенно установи контрол и достигна най-голямата разлика в мача – 15 точки.

Константина Какогиани водеше съотборниците си с 18 точки и 6 борби, а със 17 точки допринесе Борислава Денчева. За Левски с по 12 точки завършиха Елеонора Петкова и Виктория Койчева, която овладя и 9 борби.