Славия и Берое ще спорят за петото място при девойките

(сн: Тони Тончев, BGbasket.com)
05-05-2019 16:45 | Мария Маринова

Славия и Берое ще спорят за петото място на Държавното първенство за девойки, което се провежда в столичната зала „Триадица“. Това стана ясно, след като двата тима спечелиха днешните си мачове за разпределение на 5/8 място на шампионата. В първия двубой тимът от Стара Загора се наложи над Доростол с категоричното 81:64. Славия пък се справи с Черно море Одесос с 86:68, но успехът дойде най-вече след силна последна част. Загубилите мачовете си днес ще се изправят един срещу друг в битка за седмата позиция на шампионата. Срещите са утре.

Берое нямаше особени проблеми срещу Доростол, като си реши мача още през първото полувреме. Тимът от Стара Загора отбеляза осем тройки срещу само една за опонента си и като цяло имаше предимство при стрелбата - 47% срещу 28%. Символичните домакини доминираха в подкошието (49 борби срещу 33) и откраднаха повече топки (22 срещу 14). Въпреки че направиха 26 грешки, те бяха с шест по-малко от тези на Доростол.

Срещата започна с размяна на кошове, но след това „зелено-белите“ взеха инициативата и след десет минути игра те водеха с 19:13. През втория период миналогодишният шампион напълно диктуваше събитията на терена. Той успя да лимитира съперника си едва до 8 точки и на почивката вече водеше с 42:21. С основна заслуга за това бе Валерия Алексиева, която наниза 13 точки само за тази част.

Тя продължи да тормози защитата на Доростол и през второто полувреме, а след силни изяви и на Мария Делчева, преди заключителната четвърт Берое водеше с 67:31. Последната част бе много по-равностойна, но на практика мачът се доиграваше.

Валерия Алексиева бе най-резултатна за успеха с 25 точки (пет тройки). С 14 точки е Виктория Иванова, а 12 добави Мария Делчева. Златка Маданкова е с 8 точки и 13 борби.

За Доростол Бояна Събчева отбеляза 18 точки. Със 17 точки, 8 борби, но и 9 грешки е Десислава Енчева. Елисавета Василева се отчете с 8 точки и 11 борби.

Победата на Славия бе малко по-трудна, а тимът спечели с голяма разлика най-вече заради силната последна четвърт, която взе с 27:15. Тимът от София бе по-стабилен при стрелбата от близко разстояние – 53% срещу 38% и направи с 13 грешки по-малко от съперника, което се оказа решаващо.

Началото на мача бе много оспорвано, като след десет минути игра столичният тим поведе с 20:17 след силни изяви в подкошието и добри включвания на Ванеса Маринова. Двата тима продължиха често да си разменят водачеството и през втория период. Нито един от тях обаче не успя да се откъсне напред с голяма разлика и на почивката баскетболистките на Силвия Пеева водеха с минималното 40:39.

Второто полувреме започна със серия от 9:1 за варненския тим, който поведе с най-голямата разлика в мача до момента. Последва обаче нов обрат след 12 безответни точки за Славия, седем от които на Десислава Кантарджиева. Черно море изравни за 53:53, но преди заключителната четвърт домакините отново бяха напред с 59:53. Решителните десет минути преминаха изцяло под диктовката на отбора от София, докато съперникът му направи куп пропуски при стрелбата. Славия дръпна с двуцифрена разлика и до края направи успеха си още по-изразителен.

Всички баскетболистки от стартовата петица на домакините завършиха с двуцифрен точков актив. Най-резултатна бе Ванеса Маринова с 18 точки. Десислава Кантарджиева се отчете с 14 точки и 7 борби. Симона Миленова вкара 13 точки, 12 има Мартина Николова (плюс 9 борби), а с 11 точки и 10 борби е Ивана Николова.

За Черно море Одесос Адриана Балтанова наниза 19 точки, Михаела Ангелова добави 14. Дарина Георгиева е с 11 точки. Екатерина Томова е с 8 точки, 9 борби и 7 асистенции, но и с цели 13 грешки.