Скандал още в първия ден на финалите за юноши U19

14-05-2019 16:50 | Мария Маринова

Финалите за юноши U19 започнаха със скандал още в първия ден на турнира, който се провежда в столичната зала „Триадица“. Причината бе драматичният завършек на втория мач от група А, в който Тунджа се наложи над Шампион 2006 със 78:77. Двата тима изиграха много оспорван и интересен двубой, който обаче бе решен с несъществуващо нарушение в полза на тима от Ямбол в самия край на срещата. Това предизвика недоволството на столичния тим, който след мача обяви, че ще подаде контестация.

Срещата започна по отличен начин за Тунджа. Само за няколко минути тимът поведе с 15:6, а малко по-късно дръпна и с двуцифрена разлика при 18:8. С основен принос за това бе стартиралият много силно Александър Матушев, който вкара 12 от точките на отбора си. Столичният тим обаче почти стопи разликата след осем безответни точки, а след първата част отборът от Ямбол водеше с 20:16.

През втория период играта бе много равностойна, като Тунджа поддържаше крехък аванс. По-малко от минута преди почивката обаче Шампион 2006 успя да поведе за първи път в срещата след точна стрелба на Стоян Кайнаров. До края Златомир Дончев върна един кош и след първото полувреме тимът му водеше с 36:35.

След почивката мачът бе много оспорван. Нито един от двата отбора не успяваше да се откъсне напред със сериозна разлика, а преди решителната четвърт баскетболистите на Николай Господинов водеха с 58:57. По-сериозният проблем за съперника им обаче бе четвъртото лично нарушение на основния реализатор на тима Александър Матушев.

Последните десет минути бяха много драматични, като двата отбора на няколко пъти разменяха водачеството си. В средата на частта Шампион 2006 отново поведе, като поддържаше аванса си почти до края. При 77:76 в полза на столичния тим и оставащи 4.6 секунди преди сирената обаче Тунджа организира последна атака в опит да направи нов обрат и да спечели. Александър Йорданов получи топката на тройката. Той не успя да отбележи, но реферът Ангел Иванов отсъди фаул на Константин Паисиев, въпреки че и от видеозаписа на мача се видя, че няма никакъв контакт между двамата баскетболисти. Йорданов застана на линията за изпълнение на наказателни удари, като вкара два от трите опита и донесе победата на своя тим.

Александър Матушев бе над всички за успеха с 37 точки, 9 борби и 6 асистенции. С 18 точки и 9 борби се отчете Златомир Дончев.

За Шампион 2006 Стоян Кайнаров стана най-резултатен с 18 точки, Мартин Христов завърши с 14 точки и 8 борби, а Алън Куршумов има 12 точки.

На старта на надпреварата Черно море Тича записа убедителна победа срещу Левски със 103:80, след като имаше предимство по повечето показатели.

Черно море взе инициативата още от самото начало и нито веднъж не позволи на опонента си да поведе в мача. Тимът доминираше по почти всички показатели, като вкара общо 40 пъти за две точки срещу 24 за Левски. Баскетболистът на варненци Мартин Йорданов играе с маска на лицето по време на турнира, тъй като носът му бе счупен по време на турнира за Купата за юноши в Шумен.

Началото на мача бе белязано с доста висока резултатност. „Моряците“ започнаха по-уверено срещата и само след четири минути игра дръпнаха с двуцифрена разлика при 16:6. Столичният тим обаче заигра по-добре и много бързо стигна до равенство при 19:19. Въпреки че не вкара нито една тройка през първата част, след края й Черно море отново водеше, този път с 30:23, след много добра успеваемост при наказателните удари и стрелбата за две точки.

Вторият период започна сравнително равностойно. Воден от Александър Стойков и Александър Кръстев обаче, варненският тим направи серия от 17:4 и минута преди края на полувремето водеше с 15 точки – най-голямата разлика до момента. Виктор Германов изпълни два точни наказателни удара, след които отборът му изоставаше с 41:54 на почивката.

Ситуацията не се промени съществено и след паузата. „Моряците“ поддържаха комфортен аванс, като преди заключителната четвърт водеха с 81:64. Въпреки голямата разлика обаче, баскетболистите на Кирил Петров не се отпуснаха в оставащото време до края. Минута преди сирената те поведоха с 103:75, а пет поредни точки на Валентин Анакиев оформиха крайния резултат.

Най-резултатни за успеха с по 22 точки бяха Александър Стойков (7 борби и 7 асистенции) и Александър Кръстев (11 борби). С 18 точки и 6 борби е капитанът Мартин Стефанов, Цветан Савов се отчете с 11 точки, а 10 има Мартин Йорданов.

За Левски над всички бе включилият се от пейката Валентин Анакиев, който отбеляза 22 точки. Слав Георгиев вкара 18, а 12 има Виктор Германов.