Балкан с убедителна победа срещу Академик Бултекс 99 в дебюта на 15-годишен

(сн. balkan-basket.com)
05-01-2020 19:28 | Мария Маринова

Балкан започна успешно новата година. В първия си мач за 2020 г. тимът се наложи над Академик Бултекс 99 с 83:64 пред собствена публика, след като поведе от самото начало и нито веднъж не изпусна аванса си.

Най-сериозното предимство на „зелените“ бе при стрелбата от игра, докато пловдивският тим не изпълни нито един наказателен удар за целия мач.

В този двубой гостите бяха водени от Йордан Янков заради наказанието на Асен Николов, който бе в залата като зрител. Тенчо Тенчев не взе участие в срещата заради грип, докато за шампионите дебют в мъжкия отбор направи 15-годишният Илиян Пищиков.

Победата бе 13-а за Балкан, който има и едно поражение, а в следващия кръг гостува на Берое. Академик Бултекс 99 е с баланс 7-7, като му предстои домакинство на Рилски спортист.

Домакините стартираха срещата със серия от 9:0, което принуди Йордан Янков да вземе прекъсване едва минута и половина след началото. На няколко пъти пловдивският тим сваляше разликата на 4 точки, но след първата четвърт „зелените“ бяха  напред с 29:17.

Подемът в играта на Балкан продължи и през втория период, като много бързо тимът се откъсна с 39:19. Баскетболистите на Йовица Арсич поддържаха двуцифрен аванс, но след седем поредни точки, Академик Бултекс 99 намали изоставането си на 28:41 преди почивката.

След паузата шампионите отново взеха инициативата. Авансът им достигна 26 точки през третия период, а след края му те водеха с 69:47.

Въпреки това, гостите не се отказаха и седем минути преди сирената скъсиха дистанцията само на 12 точки. Балкан обаче не допусна интригата да се върне в мача и след силни финални минути спечели убедително.

Най-резултатен за победителите бе Дейшон Найт, който отбеляза 22 точки срещу бившия си тим и направи 8 асистенции. Димитър Димитров вкара 16 точки, с 14 е Кени Хол, 12 има Крис Минков (8 борби), а с 10 е Марко Радонич.

За Академик Бултекс 99 Васил Бачев е с 18 точки. Обрад Томич вкара 17, по 11 добавиха Шакир Смит и Василие Кнежевич.