Балкан надви Спартак в нервен мач

(сн. balkan-basket.com)
01-02-2020 19:45 | Мария Маринова

Балкан завърши с победа второто завъртане в Националната баскетболна лига. Пред собствена публика шампионите се наложиха над Спартак Плевен със 100:75, като голямата разлика се получи най-вече след силна последна четвърт. Мачът не мина и през нервни моменти, особено в третата част, в резултат на което центърът на „зелените“ Кени Хол бе дисквалифициран.

След този двубой Балкан е с баланс 17-1 на първото място във временното класиране. След днешното поражение гостите остават на девето място с 3-15 и няма да участват в турнира за Купата на България през следващата седмица за сметка на Черноморец, който остава осми.

Шампионатът ще се поднови в края на февруари, тъй като след Купата има пауза за националните отбори.

Преди началото на срещата с 24 секунди мълчание бе почетена паметта на легендата на НБА и Лос Анджелис Лейкърс Коби Брайънт и останалите жертви на катастрофата с хеликоптер.

Двубоят започна изключително оспорвано с поредица от смени на водачеството. В края на частта гостите успяха да поведат с 22:17 след две поредни тройки на Николай Маринов, но след десет минути игра Балкан намали изоставането си само на точка.

„Зелените“ направиха серия от 8:0 в началото на втория период и дръпнаха с 29:22. В следващите минути домакините поддържаха разлика от няколко точки след силни изяви на Дейшон Найт. Именно след негов кош авансът на шампионите за първи път стана двуцифрен при 50:40, а преди почивката Константин Коев намали изоставането на неговия тим на 8 точки.

Минути след паузата напрежението взе връх, след като Мартин Маринов фаулира грубо Кени Хол, в резултат на което баскетболистът на Балкан го удари с лакът. В резултат на това Маринов получи неспортсменско нарушение, а американеца – дисквалификация. За кратко играта бе прекъсната, а след това тимът на Йовица Арсич поддържаше аванс от няколко точки, като преди решителната четвърт водеше със 71:66.

След размяна на кошове в началото на последната част Балкан направи серия от 15:0 и се откъсна в резултата. Това окончателно сложи точка на спора и до края домакините нямаха проблем да спечелят убедително. Заради пет лични нарушения срещата не завърши Денислав Вутев.

Най-резултатен за победителите бе Дейшон Найт с 24 точки. Михайло Секулович се отчете с 14, а по 11 имат Марко Радонич, Димитър Димитров и Крис Минков.

За Спартак по 18 точки отбелязаха Димитър Маринчешки и Константин Коев. Денислав Вутев вкара 15, с 11 е Мартин Маринов.