Кош със сирената реши спора за петото място при юношите U19

(сн. Павел Костадинов, BGbasket.com)
26-07-2020 12:41 | BGbasket.com

Рилски спортист завърши на пето място участието си във финалите на Държавното първенство при юношите, което се провежда във варненската зала „Христо Борисов“. В последния ден от надпреварата отборът се наложи над Шампион 2006 със 73:71 в много оспорван мач, решен с кош със сирената на Боян Боянов.

Двубоят започна с размяна на стрелби, а след десет минути игра тимът от Самоков имаше минимално предимство при 18:17. Столичани вкараха 8 безответни точки в началото на втория период, което принуди треньорския щаб на съперника да вземе прекъсване. Шампион 2006 обаче продължи да увеличава аванса си след по-добри изяви в подкошието и на почивката бе напред с 39:29.

След паузата Рилски спортист отново взе инициативата. Тимът започна да топи пасива си, а преди заключителната четвърт отново поведе при 55:52. В нея софийският отбор успя да стигне до нов обрат, но по-малко от две минути преди сирената равенството бе възстановено – 71:71. В оставащото време и двата тима направиха пропуски и взеха грешни решения, а 16 секунди преди края баскетболистите на Рилецо получиха възможност да организират последно нападение, след като откраднаха топката от съперника. С отговорността се нагърби Боян Боянов, който направи пробив и отбеляза под коша в последния възможен момент, с което донесе и успеха на своя тим.

Васил Попов бе най-резултатен за победителите бе Васил Попов с 15 точки. Георги Адирков има 14 точки и 11 борби, като излезе малко преди края за пет лични нарушения. По 11 точки отбелязаха Боян Боянов (9 борби) и Христо Вучков, а с 10 е Борислав Николов.

За Шампион 2006 над всички с 24 точки и 9 борби е Александър Стоименов, Мартин Тодоров се отчете със 17 точки и 9 борби, а 16 точки вкара Алън Куршумов.