Балкан изкопчи със зъби и нокти победа от Левски Лукойл в слабо дерби

(сн: НБЛ)
19-12-2020 20:45 | Мария Мицова

Балкан победи Левски Лукойл с 68:66 в едно от най-слабите и най-нискорезултатни дербита между двата тима от години насам.

Докато Балкан вече бе доста по-окомплектован, Левски имаше допълнителни грижи, след като и един от най-добрите в състава този сезон Венци Петков бе споходен от огромна лична трагедия дни преди мача.

Петков се се съблече за двубоя, но като титуляр започна младият Константин Тошков, а "сините" отново бяха без болния Тайрон Брезълтън и трайно контузените Асен Великов и Йордан Минчев.

В състава на Балкан определено липсваше още спойката и гостите влязоха по-бавно в мача, но след това наваксаха и първата четвърт бе много равностойна. Разлика се получи на старта на втория период, след серия от 10-0 за "зелените", но оттам те вкараха само още 4 точки до края на полувремето. Така Левски се окопити и не само изравни, но и обърна в своя полза до 36:31 в едно доста слаборезултатно първо полувреме.

И двата тима имаха доста пропуски в играта си, като късата ротация действаше на Левски, а липсата на обиграност - на Балкан.

Третата четвърт не бе много по-добра за нападенията на отборите, които едва си размениха по пет точки в първите 4 минути от второто полувреме.

Ботевградчани имаха доста добра успеваемост, но атаките им бяха бавни и затова резултатът бе скромен. Все пак гостите спечелиха третата част със 17:13 и изоставаха само с точка - 49:48.

Същата ситуация - да си вкарат по пет точки за близо пет минути, се повтори и в последната четвърт, като размяната на водачеството също бе факт на няколко пъти. Така продължи играта и в следващите минути, като три преди сирената за край Балкан водеше с 3 точки.

Две преди края Левски отново поведе с 1, Балкан бързо обърна от наказателната линия, но и домакините веднага върнаха един кош.

В последните 60 секунди двата тима влязоха при 63:63, когато Крис Минков нанесе решителен удар с тройка за ботевградчани.

Чавдар Костов отговори с точна стрелба от далечно разстояние със сирената за край на атаката на Левски за 66:66.

Балкан за малко да пропусне шанса си в последната си атака в мача, но Тахуан Ейджи реализира отново в края на нападението.

Левски сгреши в своята финална атака и така остави успеха за гостите. Това бе и първо поражение за "сините" тази сезон.

Тахуан Ейджи завърши с 15 точки и 12 борби за победата, Дарко Балабан се записа с 14.

Данило Тасич приключи със 17 точки, 8 асистенции и 7 борби за Левски, 18 вкара Чавдар Костов и 16 Христо Захариев.