Балкан счупи каръка за първа победа у дома

(сн. balkan-basket.com)
23-12-2020 18:36 | Мария Маринова

Балкан прекъсна негативната серия на свой терен през този сезон. След трите поредни поражения у дома, тимът записа първа победа в „Арена Ботевград“, след като се наложи над Академик Пловдив с 91:77. „Зелените“ водеха почти през целия мач, но до последните минути съперникът им имаше шанс за обрат. В игра за тях в тази среща се завърна Давонтей Джордан.

Победата бе общо четвърта за Балкан в шампионата, като тимът има и три загуби. Академик е с баланс 4-4.

Това бе последен мач за баскетболистите на Йордан Янков за тази година, докато за състава на Йовица Арсич предстои гостуване на Ямбол.

Срещата започна с много бързо темпо и висока резултатност. В началото играта вървеше кош за кош, но за по-малко от пет минути игра Балкан дръпна с 19:12. Бързо преднината на „зелените“ достигна 9 точки, а след първата част те водеха с 30:24, след като вкараха шест тройки (три на Чеймбърс) от осемте си опита до момента.

Домакините запазиха високия си процент при стрелбата и през втория период, а малко след началото му преднината им стана двуцифрена. Те нанизаха общо девет тройки до почивката, като изпълниха само един наказателен удар за цялото първо полувреме и след него резултатът бе 55:41 в тяхна полза.

Академик започна по-добре след паузата и след серия от 9:1 заличи голяма част от пасива си. Постепенно обаче Балкан изравни играта и преди заключителната четвърт разликата от 14 точки се запази при 70:56.

Заключителните десет минути започнаха идентично. Гостите направиха нова силна серия, като този път намалиха изоставането си само на 5 точки. Божидар Аврамов обаче изигра ключова роля в решаващите моменти, като наниза три поредни тройки, с които тимът му се откъсна напред с 89:75 две минути преди сирената, което окончателно сложи точка на спора в срещата.

Аврамов избухна с 6 тройки и 20 точки, 16 вкара Сияни Чеймбърс, плюс 10 асистенции, а Марин Маринов отбеляза 11 от пейката.

Точките от пейката бяха сериозна разлика в двата тима, а тези на Балкан - над два пъти повече.

Йере Вучица вкара 20 за Академик, 13 добави Васил Бачев и 12 - Николай Титков.