Трета поредна победа за Балкан

(сн. БК Балкан)
29-12-2020 19:44 | BGbasket.com

Балкан записа трета поредна победа в Националната баскетболна лига. В последния си мач за годината тимът се наложи като гост над Ямбол с 92:69. Гостите водеха през повечето време, макар и съперникът им да оказваше немалка съпротива, а голямата разлика се получи най-вече през последните минути. Те имаха предимство по всички показатели, а домакините изпуснаха общо 12 наказателни удара в срещата, което също изигра своята роля.

Освен контузените Денислав Вутев и Станимир Маринов, в групата на „зелените“ за този мач не бе и Тауан Ейджи. От състава на Тони Дечев пък отсъстваше Стилиян Иванов, но в игра се завърна Кръстан Кръстанов.

Балкан завършва първото завъртане в НБЛ с баланс 5-3, а при подновяването на двубоите на старта на 2021 г. гостува на Черноморец. Загубата бе шеста за Ямбол, като тимът има и две победи, а в следващия кръг почива.

Срещата започна с много висока резултатност, като двата тима непрекъснато си разменяха водачеството. Разликата обаче така и не надвишаваше 4 точки, а след десет минути игра гостите бяха напред с минималното 27:26.

Балкан продължи да води и през втория период, но домакините се движеха доста близо в резултата. Постепенно обаче грешките им зачестиха, от което съперникът им се възползва и на почивката тимът от Ботевград водеше с най-голямата разлика до момента при 51:42.

Ямбол стартира ударно след паузата и след 9 безответни точки заличи целия си пасив само за две минути. Баскетболистите на Йовица Арсич обаче на свой ред отвърнаха със серия от 11:3 и си върнаха водачеството. Последваха оспорвани минути, а след тройка със сирената на Здравко Христов, преди последната част Балкан водеше с 67:60.

Именно гардът на гостите обаче бе изгонен в началото на решителната четвърт, след като получи техническо за симулация, а в хода на мача преди това му бе отсъдено и неспортсменско нарушение. Малко след това обаче последва серия от 17:0 в полза на „зелените“, съпътствана с куп грешки и пропуски на Ямбол, което окончателно сложи точка на спора в срещата.

Най-резултатен за победителите бе Дарко Балабан с 22 точки и 7 борби. Сияни Чеймбърс отбеляза 19 точки, 15 има Давонтей Джордан, а с 10 точки и 8 борби е Димитър Димитров.

За Ямбол Уили Атууд наниза 16 точки, по 14 добавиха Ерик Макгил и Иван Лилов.