Берое върна серията с Балкан в Ботевград след невероятен трилър

(сн. БК Балкан)
24-04-2021 20:48 | BGbasket.com

Трети мач ще определи победителя от четвъртфиналната серия между Балкан и Берое в Националната баскетболна лига. Въпреки тежката загуба в Ботевград преди дни, днес играчите на Любомир Минчев показаха невероятен характер и на свой терен надвиха своя съперник с 86:85, с което изравниха общия резултат на 1-1 победи.  Двубоят бе изключително драматичен и с куп размени на водачеството, като победителят бе определен в последните секунди.

Решителният трети двубой ще се проведе на 1 май в „Арена Ботевград“ заради домакинското предимство на „зелените“. Преди това обаче за Берое предстои пътуване до Израел заради Финалната четворка в Балканската лига.

В тази среща домакините отново бяха без Павел Маринов, Николай Стоянов, Костадин Лазаров и Кей Джей Фейгън, но на паркета се завърна Брейди Роуз. За съперника пък  в игра се появи Крис Минков, който пропусна първата среща, но заради здравословен проблем извън групата пак остана Тауан Ейджи.

В началните минути двата тима заложиха основно на играта под коша, като мачът тръгна точка за точка. Водени от Седариан Рейнс и Брейди Роуз обаче, беройци започнаха да трупат разлика, след като имаха доста добра успеваемост при стрелбата. На два пъти преднината им достига 8 точки, а след първата четвърт резултатът бе 26:19 в тяхна полза.

Балкан обаче започна да топи изоставането си през втората част, а след 5 поредни точки на Николай Грозев, в средата й равенството бе възстановено. Три минути преди почивката „зелените“ стигнаха и до пълен обрат след тройка на Божидар Аврамов за 36:35. Последваха нови размени на водачеството, а кош на Станимир Маринов в самия край на полувремето даде аванс на тима му на почивката при 42:40.

Гостите стартираха ударно второто полувреме и с две бързи тройки на Аврамов поведоха с най-голямата разлика в своя полза до момента – 48:40. Те поддържаха аванс от няколко точки в следващите минути, но без да успеят да се откъснат повече. Берое не се отказа и в края на частта започна да топи изоставането си, а след кош на Брейди Роуз преди последната част тимът се доближи само на точка 59:60.

Балкан направи серия от 7:0 на старта на заключителната четвърт, което принуди Любомир Минчев да вземе прекъсване едва минута след началото й. Тройка на Станимир Маринов обаче направи разликата двуцифрена за първи път в срещата при 70:59, преди две точни далечни стрелби на Седариан Рейнс и Кейлъб Бишъп отново да върнат домакините в мача. Серията на старозагорския тим стана 12:0 и в средата на частта се стигна до нова смяна на водачеството – 71:70. Последваха изключително оспорвани минути, в които Берое имаше крехка преднина. При оставащи 29 секунди обаче Балкан стигна до пълен обрат след тройка на Божидар Аврамов и забивка на Давонтей Джордан за 85:83. Драмата стана пълна, след като 13.4 секунди преди края Кейлъб Бишъп също показа здрави нерви от далечно разстояние и даде аванс на тима му за 86:85. До края Маринов и Джордан не успяха да се разпишат и победата отиде за домакините.

Седариан Рейнс бе най-резултатен за победителите с 20 точки. Симеон Илиев отбеляза 17, с 15 е Кейлъб Бишъп, а 13 добави Джими Гавин.

За Балкан 22 точки и 7 борби има Божидар Аврамов. Давонтей Джордан добави 12 точки, с по 9 са Димитър Димитров (11 борби) и Сияни Чеймбърс.