Балкан поведе в серията за бронза

(сн. balkan-basket.com)
18-05-2021 20:41 | Мария Маринова

Балкан спечели първия мач от серията за третото място в Националната баскетболна лига през този сезон. На свой терен тимът се наложи над Академик Пловдив с 82:68,след като водеше през по-голямата част от срещата.

Най-сериозното предимство на победителите бе при борбите, както и при отбелязаните тройки (10 срещу 3)

Вторият двубой от серията е в четвъртък в зала „Сила“ в Пловдив, а при нов успех, Балкан ще спечели бронзовите медали през този сезон. Ако Академик спечели, ще се стигне до решителен трети двубой в неделя, отново в Ботевград.

До средата на първата четвърт играта вървеше кош за кош. Гостите имаха много висока успеваемост в подкошието, но мерникът им от тройката изневеряваше. Последваха 8 безответни точки за Балкан, което принуди Йордан Янков да вземе прекъсване. Йере Вучица бе точен от далечно разстояние, но това остана и единственият кош на тима му до края на частта. След нея домакините водеха с 25:17, като бяха вкарали общо 4 тройки до момента.

Три точни наказателни удара на Димитър Димитров в началото на втория период направиха разликата двуцифрена за първи път в мача. Академик отвърна със серия от 8:0 и заличи голяма част от пасива си при 29:33. Балкан обаче не позволи пълен обрат, като на два пъти увеличаваше разликата на 9 точки, а на почивката се оттегли при 45:38 в своя полза.

Резултатността спадна в началото на второто полувреме. Баскетболистите на Йовица Арсич поддържаха аванс от няколко точки, но съперникът им се движеше близо до тях в резултата. Водени от Николай Грозев обаче, домакините направиха нова силна серия. Те се откъснаха с 13 точки, което бе и най-голямата им преднина до момента, а преди заключителната четвърт водеха с 61:52.

Още в началото на последната част разликата в полза на ботевградския тим отново стана двуцифрена, като той успя да я поддържа до последно. До края и двамата треньори завъртяха съставите си, като в игра не се появха единствено Тауан Ейджи и Александър Гюнтер.

Най-резултатни за Балкан с по 16 точки бяха Сияни Чеймбърс и Дарко Балабан (7 борби).

За Академик над всички бе Йере Вучица с 28 точки и 11 борби.