Академик лимитира Балкан до 59 точки и върна серията в Ботевград

(сн: BGbasket.com)
20-05-2021 20:39 | Мария Маринова

Трети мач ще определи носителя на бронзовите медали в Националната баскетболна лига. Академик Пловдив успя да върне серията отново в Ботевград, след като на свой терен в зала „Сила“ надви Балкан с убедителното 72:59, водейки през по-голямата част от мача. Двата тима допуснаха много грешки в срещата, а най-сериозното предимство за домакините бе в подкошието.

Победата бе първа за тима на Йордан Янков срещу този съперник през сезона, след като преди това отборът на Йовица Арсич бе спечелил и четирите мача помежду им. Решителната среща между двата тима е в неделя от 19:00 часа в „Арена Ботевград“ заради по-предното класиране на „зелените“ през сезона, което им даде и домакинско предимство.

Благодарение на стабилната игра на Обрад Томич в подкошието, домакините поведоха с 8:2. Балкан също разчиташе основно на високите си играчи в самото начало, но впоследствие и гардовете започнаха да бележат от далечно разстояние, като седем минути след старта на мача тимът излезе напред за първи път при 15:14. Последваха няколко размени на водачеството, а след първата четвърт резултатът отново бе равен – 20:20.

Гостите отбелязаха първите 5 точки на старта на втория период, но след това повече от три минути не успяваха да се разпишат и с две успешни атаки на Тони Гуджино Академик изравни за 25:25. Грешките и на двата отбора обаче зачестиха, като те направиха и доста пропуски и никой не успяваше да се откъсне в резултата. Все пак в края на полувремето Джахи Карсън и Николай Николов вкараха две поредни тройки и така на почивката домакините водеха с 36:30.

Подемът в играта на баскетболистите на Йордан Янков продължи и след паузата, като много бързо те поведоха с двуцифрена разлика за първи път в мача при 41:30. Николай Грозев върна една тройка почти три минути след началото на полувремето, но Балкан продължаваше да има проблеми в нападение. Въпреки че и Академик бъркаше често, той успя да се откъсне с 52:38, а преди последната част Балкан намали за 42:52 след точен наказателен удар на Димитър Димитров и тройка на Сияни Чеймбърс.

Домакините обаче не само, че не позволиха разликата да падне още, а след 10 безответни точки в началото на заключителния период, се откъснаха с 62:42. Близо четири минути гостите не успяваха да се разпишат, като до края Академик поддържаше комфортен аванс и спечели мача.

Николай Николов бе най-резултатен за победителите със 17 точки. Обрад Томич завърши с 15 точки и 11 борби. По 11 точки имат Йере Вучица (10 борби), Джахи Карсън и Васил Бачев.

За Балкан Димитър Димитров вкара 15 точки и 9 борби. С 11 точкие Сияни Чеймбърс.