Балкан спечели последното дерби с Левски преди плейофите

(сн. balkan-basket.com)
26-04-2022 20:45 | BGbasket.com

Балкан завърши с победа участието си в редовния сезон на Националната баскетболна лига. В дербито на кръга тази вечер в „Арена Ботевград“ тимът се наложи над Левски със 74:68. Домакините водеха през повечето време, но до последно крайният изход на срещата не бе ясен. Победата бе пета за тях срещу този „сините“ през сезона във всички турнири, като те имат и една загуба.

В тази среща гостите бяха без старши треньора си Константин Папазов, както и Марио Литъл. В отбора все още чакат и завръщането на Йордан Минчев, докато съперникът им не може да разчита на контузения Станимир Маринов.

Отборът от Ботевград завърши редовния сезон в НБЛ на второ място с баланс 21-6, като на четвъртфиналите ще се изправи срещу Академик Пловдив. Столичният тим е трети с 18-9 и му предстои серия с Берое. Плейофите започват през следващата седмица, но преди това съставът от Ботевград има пътуване до Израел за мачовете от Финалната четворка в Балканската лига.

„Зелените“ започнаха по-добре мача, но след две поредни тройки на Захариев и Костов и обща серия от 8:0, гостите поведоха с 11:6. Балкан обаче имаше много висока успеваемост в подкошието и бързо си върна водачеството, вкарвайки 11 безответни точки. Тимът продължи да увеличава преднината си и след десет минути тя вече бе двуцифрена – 25:15.

Близо четири минути след началото на втория период домакините имаха само един кош от игра, което позволи на Левски да намали разликата само на 5. В края на полувремето отборът успя и да изравни за 34:34 след няколко поредни коша на Джош Паркър. Дерик Маркс обаче отново върна аванса на ботевградския тим, който на почивката се оттегли при 37:34 в своя полза.

Мачът продължи много равностойно след паузата, като дълго време играта вървеше кош за кош. „Зелените“ обаче направиха серия от 12:2 в последните близо четири минути на частта и преди заключителния период водеха с най-голямата разлика до момента в мача – 56:44.

Балкан поддържаше аванса си и в началото на решителната част, но така и не успяваше да настрои мерника си от тройката. В средата на частта именно две точни далечни стрелби на Петков и Костов намалиха пасива на тима им едва на 4 – 59:63. Домакините обаче не позволиха пълен обрат и удържаха водачеството си до последно.

Амад Рори бе най-резултатен за успеха с 19 точки. Дерик Маркс отбеляза 13, с 12 е Крисчън Джоунс, а 11 има Крис Минков.

За Левски Чавдар Костов реализира 18 (4 тройки). Джош Паркър се отчете с 14 точки, 12 има Венцислав Петков, Зейн Ноулс вкара 11, а Ивица Радич записа 10 тояки и 14 борби.