Драма в Шумен донесе първа победа за ЦСКА в елита

13-10-2022 19:48 | BGbasket.com

ЦСКА записа драматична първа победа след завръщането си в елита. В среща от втория кръг на Националната баскетболна лига, отборът надви Шумен като гост със 70:68.

Съставът на Росен Барчовски навакса двуцифрено изоставане в хода на срещата и след драматични финални минути измъкна успеха. Тимът на Янко Янков пък остава без победа до момента, след като и преди седмица изпусна Черноморец в Бургас.

В следващия кръг Шумен гостува на Черно море Тича, докато за ЦСКА предстои дерби с Балкан.

Двубоят започна изключително равностойно, като двата тима на няколко пъти си разменяха водачеството. „Червените“ обаче стреляха с много висока успеваемост в подкошието и благодарение на това след десет минути игра дръпнаха с 27:20 след 8 точки на Зейн Ноулс.

Именно центърът вкара и първия кош за втория период, но последваха 7 безответни точки на Адриян Секулов и Георги Кендеров, което принуди Росен Барчовски да вземе прекъсване. Натискът на Шумен обаче продължи и в средата на частта тимът изравни, а малко след това стигна и до пълен обрат за 37:36 след тройка на Майк Адеунми. Серията на домакините стана 9:0, като в последните повече от четири минути на полувремето ЦСКА така и не успя да отбележи, и на почивката те водеха с 43:36.

Пет поредни точки на Джавонте Елис след подновяването на играта направиха разликата двуцифрена за първи път в мача. Водени от включилия се много силно след паузата Алекс Симеонов, армейците започнаха да топят изоставането си и 48 секунди преди края на частта именно той възстанови равенството – 56:56. До края Майк Адеунми върна един наказателен удар, с който и даде минимално предимство на отбора си преди заключителната четвърт.

След куп пропуски и от двете страни, седем минути преди края ЦСКА стигна до пълен обрат – 62:59, но остана без Мартин Сотиров, който получи травма в крака. Баскетболистите на Янко Янков за кратко изравниха, но Виктор Гергов и Венцислав Петков отново дадоха аванс на отбора си. Шумен обаче не се отказа и минута преди края намали за 68:70, възползвайки се от грешките на съперника. Последваха нови пропуски, а 18 секунди преди края домакините получиха право на последна атака. Стрелбата на Николай Георгиев под коша този път обаче не бе точна, ЦСКА си взе борбата и с това спечели и мача.

Алекс Симеонов бе най-резултатен за успеха с 19 точки и 8 борби, но направи и 5 грешки, повечето в самия край на мача. Дабъл-дабъл от 17 точки и 12 борби записа Зейн Ноулс, а Райли Оуенс добави 10 точки.

За Шумен над всички бе Майк Адеунми със 17 точки и 10 борби. Джавонте Елис вкара 11 точки, по 10 имат Рей Идову и Адриян Секулов (9 борби).