ЦСКА надви Балкан след трилър в София

22-10-2022 20:51 | Мария Маринова

ЦСКА записа втора поредна победа в Националната баскетболна лига. На свой терен тимът срази действащия шампион Балкан със 78:72. Армейците водеха през повечето време на мача, но до последно съперникът им имаше шанс за обрат.

Победата им обаче бе помрачена от контузия на капитана Венцислав Петков минута преди края, а в хода на срещата травма получи и Алекс Симеонов, който обаче продължи да играе.

След този двубой домакините са с баланс 2-1, докато „зелените“ остават без успех до момента и с мач по-малко. В следващия кръг баскетболистите на Росен Барчовски гостуват на Рилски спортист в Самоков. За Балкан пък предстои домакинство на Левски, но преди това тимът приема кипърския Керавнос в мач от ФИБА Къп.

Виж пазарите за трите първенства (НБА, Евролига и НБЛ ) на sesame.bg

„Червените“ имаха сериозно предимство в подкошието в началото на срещата и дръпнаха с 11:5. Постепенно гостите стабилизираха играта си и минута и половина преди края на частта обърнаха за 20:19 след кош на Диванте Фостър. Тройка на Андрей Иванов – четвърта за домакините в този период, обаче върна преднината им и след края му водеха с 22:20. Те обаче временно останаха без Алекс Симеонов, който се контузи и сам поиска смяна.

Седем поредни точки на Иванов изведоха ЦСКА напред с 29:20. Шампионите правеха пропуск след пропуск, като за четири минути единствено Мануел Суарес се бе разписал за тях.Постепенно „зелените“ започнаха да намаляват изоставането си и след тройка на Николаос Дипларос разликата падна само на 2. Столичният тим обаче не позволи пълен обрат и на почивката водеше с 42:35. Междувременно Симеонов се завърна в игра в тази част, но видимо изпитваше дискомфорт в глезена.

Точни стрелби на Дамян Минков и Райли Оуенс на старта на второто полувреме направиха разликата най-голямата в мача до момента – 47:35, но Балкан отвърна с 8 поредни точки и заличи голяма част от пасива си. Играта продължи много оспорвано, а след тройка на Христо Захариев равенството бе възстановено – 51:51. Последваха пропуски и от двете страни, но преди решителната четвърт предимството отново бе за армейците – 59:55.

Отборът от Ботевград продължи да изпитва трудности в нападение и през последната част, като над пет минути след началото й те не успяваха да се разпишат от игра. Това позволи на ЦСКА отново да натрупа двуцифрена преднина. Балкан не се отказа в опитите си да обърне развоя на срещата и 37 секунди преди края се доближи само на 4 точки - 72:76, но съперникът удържа преднината си.

Андрей Иванов бе над всички за победителите с 19 точки и 10 борби.

За гостите с 19 точки е Христо Захариев.